Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Virita Lavender Face Mask"

The Virita Lavender Face Mask has been developed to intensively refresh and soothe the skin. It is ideal for daily skincare routines and contributes to a harmonious complexion.

The formula supports intensive cleansing of the skin's surface, helps refine pores and visually clarify the skin. With natural extracts of lavender, daisy (Bellis perennis) and yarrow (Achillea millefolium), it leaves the skin feeling smooth and supple.

Application:

Apply a generous layer of the mask, avoiding the eye area. You can leave the mask on overnight or rinse off after 30 minutes.

Note: Slight, temporary redness may occur after application and will disappear quickly.

At a glance:

  • 125 ml jar
  • Organic quality (mask)
  • Refreshes and soothes the skin
  • Supports pore refinement and clarification
  • With lavender, daisy and yarrow extracts

Ingredients (INCI)

AQUA, KAOLIN, LAVANDULA LATIFOLIA HERB EXTRACT, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, LECITHIN, HECTORITE, BELLIS PERENNIS FLOWER EXTRACT, ALTHAEA OFFICINALIS ROOT EXTRACT, MELILOTUS OFFICINALIS EXTRACT, SAMBUCUS NIGRA FLOWER EXTRACT, THYMUS VULGARIS FLOWER - LEAF EXTRACT, ACHILLEA MILLEFOLIUM FLOWER EXTRACT, SIMMONDSIA CHINENSIS SEED OIL, PARFUM, TRITICUM SPELTA, SORBIC ACID, TOCOPHEROL, THYMUS SERPHYLLUM OIL, LINALOOL**, LIMONENE**
(**from natural essential oils)
Application Area: Body, Face
Benefits: Cleansing & Refreshing, Protective, Regenerating / Repairing
Product Type: Masks
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Virita Rose Dew
€29.90 
(€498.33/l)
60 ml
Virita Iris Peeling Powder
€30.90 
(€618.00/l)
50 ml
Virita Sage Cream
€32.90 
(€263.20/l)
125 ml