Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Customer Favorites

Browse the range →
Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)
Spelt Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Flour Light
€2.75 
(€2.75/kg)
Spelt Egg Noodles Spaghetti 500 g
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g
Spelt Wholemeal Flour
€2.75 
(€2.75/kg)
Spelt Energy Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Spelt Flour Type 1050
€10.35 
(€2.07/kg)
Spelt Soup Pearls
€1.65 
(€16.50/kg)
100 g
Organic Spelt-Apple-Almond Breakfast
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g
Fine Spelt Flakes
€2.85 
(€2.85/kg)
Spelt Coffee Ground
€9.40 
(€18.80/kg)
500 g
Coarse Spelt Flakes
€3.50 
(€3.50/kg)
Spelt Soup Shells with Egg Müschele
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Kernels
€2.50 
(€2.50/kg)
Spelt Flour Type 630
€11.25 
(€2.25/kg)
Spelt Couscous (Organic)
€3.95 
(€7.90/kg)
500 g

Because "good" simply isn't good enough for us

Owner family on the bridge

Our Standard

Our passion is producing healthy food from pure, non-hybridized spelt. Every night, we bake fresh by hand using long dough fermentation processes, powered by our own regenerative hydropower.

Ripe spelt ears

Our Grain

“Spelt is the best of all grains – rich, powerful, and more easily digested than any other,” wrote Hildegard von Bingen. For over 40 years, we have specialized in pure spelt varieties and the nutritional teachings of Saint Hildegard.

Hands rubbing spelt flour

Our Origin

On the eastern edge of the Black Forest, the Baar region, we process grain into high-quality flours, flakes, and many other specialties. Discover our mill products directly from the producer.

Everything Spelt from the Geisingen City Mill

For generations, our mill has exclusively processed pure, non-hybridized spelt varieties into high-quality food products. Our range covers the entire spectrum of spelt processing: from the popular all-rounder, Spelt Flour Type 630 (available in 1kg, 5kg, or 25kg), to Whole Grain Spelt Flour and specialties such as spelt couscous, spelt habermus, and instant spelt flakes.

Sustainability & Craftsmanship

All our mill products are sustainably produced using our own hydropower. Our offering is complemented by fresh baked goods from our in-house bakery and a comprehensive Hildegard von Bingen range.

Enjoyment & Health

Whether for daily cooking or a specialized diet – enjoy nutritious and natural products directly from the Southern Black Forest. Discover the variety from fine white spelt flour to whole grain spelt meal.

From Grain to Bread

Where does our spelt come from? How is it processed?
Discover these and many other exciting insights here...

Discover the journey of the grain

What Our Customers Say

Note: These reviews have been translated from German.

Spelt flour 630 in bowl with packaging
Whole grain spelt flour in bowl with packaging
Spelt kernels in a bowl
Spelt Kernotto in a small bowl
Fine white spelt flour in bowl
Spelt and chestnut egg noodles prepared
Spelt Spaetzle with egg freshly prepared
Sliced spelt loaf
★★★★★

„Customer for about 25 years“

„I have been a customer of the Geisingen City Mill for about 25 years. I use only spelt (no wheat) and am always very satisfied. The price-performance ratio is great, and the quality of the spelt is outstanding.“

★★★★★

„Very good, fine flour...“

„I have ordered it many times and am very satisfied. I especially value that original, non-hybridized spelt varieties are used at a fair price.“

★★★★★

„Excellent product“

„I've been sourcing spelt kernels since 2013, about twice a year 25 kg each. I have always been very happy. Never any pests, and Habermus, bread, and pastries turn out perfectly.“

★★★★★

„Hearty, filling, easy to digest“

„A real treat with the Hildegard spice Galangal! Ready in 30 to 45 minutes depending on desired consistency. Perfect as a side dish or a fasting meal on its own. Unreservedly recommended!“

★★★★★

„The fine spelt flour is my absolute favorite...“

„The fine white spelt flour is the best flour for me. No other flour can match the quality. It’s perfect for everything from cookies to pizza dough.“

★★★★★

„Great taste and high-quality ingredients“

„The noodles tasted excellent. I cooked them with plenty of salt, Italian style. The high-quality ingredients and health benefits were key for my purchase. Will buy again!“

★★★★★

„We've been buying bread and noodles since 1996“

„We have been buying bread, pasta, and other delicacies since 1996. Why? Everything tastes wonderful and is of the best spelt quality. So glad the City Mill exists.“

★★★★★

„First-class goods, health-promoting, and affordable.“

„As always, we were extremely satisfied with the quality, processing, and value. We are more than happy with your healthy and very wholesome bread.“

Visit Us in Person – Mill Freshness You Can Feel

Experience the world of the Geisingen City Mill firsthand. At our local shops, we offer not only our full range of spelt specialties but also daily fresh baked goods and personal advice in a cozy atmosphere.

Interior view of the cozy Geisingen mill shop with wooden counter and stocked shelves

Geisingen Mill Shop

Visit us directly at the mill. Here you will find pure tradition, our complete range of flours, and regional specialties.

Interior view of the bright Constance branch with a large bread counter and wine racks

Constance Branch

Our modern location in Constance offers daily fresh spelt baked goods and a fine selection of our best mill products.