Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Noodles Spaghetti 500 g"

Discover the full-bodied flavor of our Spelt Egg Noodles Spaghetti, made from 100% spelt and with an egg content of 29%, they offer a pleasant bite and develop a mild, delicate taste. They are the undisputed classic of Italian cuisine. Versatile for your favorite dishes – whether with classic sauces, in a salad or as a side dish.

Cook our fine spaghetti in bubbling salted water (100 g /1 l) for about 10 minutes. Stir occasionally. Then drain and toss in a little butter or oil as desired.

Made from spelt. Made for enjoyment. – Bon appétit!

At a glance:

  • 500g package
  • Classic long spaghetti shape
  • Made from 100% spelt flour and with an egg content of 29%
  • Ideal for all types of spaghetti sauces
  • Pleasant bite
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt flour* / Whole egg (29 %)
*Spelt is a type of wheat
May contain traces of soy

Average nutritional values per 100g

Energy1563 kJ / 369kcal
Fat4,0 g
of which saturated fatty acids1,3 g
Carbohydrates67 g
of which sugar1,4 g
Protein15 g
Salt<0,09 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

24 of 24 reviews

Average rating of 4.9 out of 5 stars


96%

0%

4%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 - 10 of 24 reviews

1 October 2026 23:24

Elke B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Perfekte Spaghetti - Geschmack ist großartig

Spaghetti wie sie besser nicht sein können - Geschmack und "Biss" sind einfach perfekt! Preis/Leistung völlig angemessen.

30 September 2026 19:36

Franz D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

30 September 2026 18:31

- J. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Genial

Genial

18 August 2026 09:11

Petra K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker

Die leckersten Spaghetti. Habe ich schon si oft gekauft und werde ich immer wieder kaufen. Ob mit selbstgemachtem Pesto oder Bolognese - immer lecker.

17 August 2026 06:55

Heike M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die Spaghettis sind sehr lecker, könnten aber

Die Spaghettis sind sehr lecker, könnten aber etwas dicker sein.

23 July 2026 07:50

Hedwig . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schmecken lecker

Schmecken lecker

10 July 2026 06:29

- A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr zu empfehlen.

Die Kinder lieben diese Spaghetti. Preis Leistung ist super.

21 June 2026 04:36

Gudrun B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

bissfest , nicht matschig werden, tolle Nudel

Sehr gute Qualität

12 June 2026 20:34

Albert Q. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ja

Ja

23 May 2026 21:01

Emil D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Leckere Dinkelspaghetti, immer wieder

Dinkel Spaghetti, lecker, sehr gutes Preis-Leistungsverhältnis

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles Band 8 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles - Fine Thread
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Wholegrain Pasta Spaghetti
€3.30 
(€6.60/kg)
500 g