Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Pasta Spirelli"

Our Spelt Egg Pasta Spirelli are the absolute all-rounder in the kitchen and popular with young and old alike. This 250g pack contains high-quality spiral pasta that perfectly absorbs sauces thanks to its twisted shape, ensuring a full-bodied flavor experience with every bite.

Made from the finest spelt flour from our own mill, a high egg content of 30% fresh egg and a pinch of salt, these Spirelli offer excellent cooking stability and a mild, delicate spelt flavor. They are ideal for fresh pasta salads, creamy sauces, hearty casseroles or as a versatile side dish with meat, fish and vegetables.

At a glance:

  • 250g pack
  • Popular spiral pasta (Spirelli shape)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for salads, casseroles and creamy sauces
  • Excellent cooking stability and optimal sauce absorption
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* flour / Fresh egg (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

20 of 20 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 - 10 of 20 reviews

1 October 2026 23:13

Elke B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Diese Nudeln spielen in der Oberliga!

Diese Nudel sind DER Hammer! Wir haben eine Freundin, die eine Glutenunverträglichkeit hat und nun endlich können wir bei Besuch "ganz normal" kochen. Geschmack ist sehr gut, Preis/Leistung ebenfalls. Man kann von diesen Nudeln nicht die Mengen essen, wie bei "normalen" Dinkelnudeln.

30 September 2026 19:35

Franz D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

17 August 2026 06:54

Heike M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr leckere Spirellis

Sehr leckere Spirellis

23 May 2026 20:53

Emil D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Dinkelnudeln, lecker und tolles Preis-Leistungsverhältnis

Sehr leckere Spirelli, schmecken super, gutes Preis-Leistungsverhältnis.

20 May 2026 20:33

Bruno S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bei Fleischgericht ein muß

Für Fleischgerichte mit Soße optimal

15 May 2026 06:46

-Rupert F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die besten Nudeln der Welt :)

Die besten Nudeln der Welt :)

11 April 2026 16:51

Bernd J. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bin sehr zufriedne Danke

Bin sehr zufriedne Danke

14 March 2026 16:48

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Köstlich

Köstlich

4 March 2026 11:11

Gudrun B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut!

Empfehlenswert, da sehr gut im Geschmack! Für kleine Haushalte ideale Verpackungsgröße; Preis-Leistung stimmig!

2 March 2026 17:33

Angelika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

wie immer ideal für Diabetiker

rund herum zufrieden

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Herb Egg Noodles Spirelli
€2.85 
(€11.40/kg)
250 g
Spelt Wholegrain Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Penne
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g