Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Pasta Spirals"

Our Spelt Egg Pasta Spirals are a charming and original pasta shape that will delight not only children's hearts. This 250g package contains high-quality pasta whose unique spiral form captures sauces exceptionally well, ensuring full flavor in every bite.

Made from the finest spelt flour from our own mill, a high egg content of 30% fresh egg, and a pinch of salt, these spirals offer excellent cooking stability and a mild, delicate spelt flavor. They are perfect for creamy sauces, colorful pasta dishes, or as a fun side dish that brings variety to your plate.

At a glance:

  • 250g package
  • Original spiral shape
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for creamy sauces and children's dishes
  • Excellent cooking stability and appealing shape
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* flour / Fresh egg (30% egg content) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

5 of 5 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


5 reviews

20 July 2026 12:19

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

14 March 2026 16:48

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Köstlich

Köstlich

22 January 2026 11:18

Christiana S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Spitze

Wie alle Nudeln ?????

22 January 2026 10:19

Ernährungsberatung U. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Das sind u.a. die besten Nudeln.

Das sind u.a. die besten Nudeln.

21 January 2026 09:52

Hilda V. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut

Sehr gut

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Hörnle
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Radiatori
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g