Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Pasta Radiatori"

Our Spelt Egg Pasta Radiatori features a special pasta shape that perfectly captures sauces, delivering an intense flavor experience. This 250g package contains high-quality pasta with a unique ridged surface that adds interesting texture to any dish.

Made from the finest spelt flour from our own mill, a high egg content of 30% fresh eggs, and a pinch of salt, these Radiatori offer excellent cooking stability and a mild, delicate spelt flavor. Their special shape makes them ideal for creamy cheese sauces, pestos, or rich vegetable and meat ragouts, as the sauce collects beautifully in the ridges.

At a glance:

  • 250g package
  • Unique Radiatori shape (ridged)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh eggs (30% egg content)
  • Ideal for creamy and rich sauces
  • Excellent cooking stability and special texture
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh eggs (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

11 of 11 reviews

Average rating of 4.9 out of 5 stars


91%

9%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 - 10 of 11 reviews

1 October 2026 23:17

Elke B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Absolute Lieblingsnudeln!

Das sind definitiv meine Lieblingsnudeln - Geschmack ist einmalig! Die perfekte Nudel für eine großartige Soße - da braucht man nix mehr dazu!

21 June 2026 04:35

Gudrun B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

die verschenke ich an alle

einfach unsere Lieblingsnudeln

20 May 2026 20:42

Bruno S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

GeeignetebNudeln bei Nudelgerichte

Ideal für Nudelgerichte

15 May 2026 04:24

Antje B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Qualität super Geschmack immer gleich super

Qualität super Geschmack immer gleich super

21 March 2026 16:35

Annegret S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Nudelform für vielfältige Gerichte

Nudelform für vielfältige Gerichte

20 March 2026 21:21

Gabriela S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super! Bestellen wir seit Jahren!

Super! Bestellen wir seit Jahren!

14 March 2026 16:50

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Hmmm…lecker

Hmmm…lecker

22 January 2026 11:19

Christiana S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

????

Wie die anderen Nudeln ?????

22 January 2026 10:19

Ernährungsberatung U. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Das sind u.a. die besten Nudeln.

Das sind u.a. die besten Nudeln.

21 January 2026 22:02

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker und schnell zubereitet

In nur 8 Minuten zubereitet - schmeckt lecker, klebt nicht, weicht nicht auf, im Gegensatz zu manchen Dinkel-Teigwaren, die man in Drogeriemärkten kaufen kann. Zudem originelle Teigwaren-Form! Insofern sehr gutes Preis-Leistungs-Verhältnis!

Skip product gallery

You might also like

Spelt Egg Pasta Penne
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Macaroni 4 cm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g