Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0
Mosaic of Saint Hildegard von Bingen holding a quill and a scroll against a blue ground, inscribed “S. Hildegardis Prophetissa”, surrounded by drawings of plants and the cosmos

Hildegard von Bingen

Mosaic of Saint Hildegard von Bingen holding a quill and a scroll against a blue ground, inscribed “S. Hildegardis Prophetissa”, surrounded by drawings of plants and the cosmos

Hildegard von Bingen

Hildegard Herbal Encyclopaedia

More than 200 herbs, spices, stones and recipes from the tradition of Hildegard von Bingen – arranged alphabetically from A to Z, each entry with references to the Hildegard literature.

Open the encyclopaedia A–Z 

The 6 Golden Rules of Life

Hildegard von Bingen understood health as a harmonious interplay of body, mind and soul. Her teachings are not a rigid system, but a guide to a way of life in harmony with nature.

Medieval miniature on a gold ground: a human figure with outstretched arms stands at the centre of concentric circles, embraced by a red figure; at lower left a seated figure writes
The human being standing at the centre of the cosmic circle with arms outstretched
  1. The powers of nature

    Drawing life energy from experiences in nature.

  2. Food as the foundation

    Paying attention to the “subtlety” of our nourishment.

  3. Balance

    Bringing sleep, wakefulness and movement into harmony.

  4. Ora et labora

    Finding the right balance between work and leisure.

  5. Cleansing

    Cleansing the body – the tradition records fasting, bloodletting and cupping, for example.

  6. Strength of the soul

    Recognising one’s own weaknesses and turning them into virtues.

Viriditas – the Greening Power of Nature

Central to Hildegard’s teachings is “Viriditas”, the vital, living force that makes everything grow. At our mill, we take great care with every product to preserve this inherent strength. Whether pure original spelt, gentle herbs or aromatic spices – we provide you with the building blocks for a diet that supports your vitality.

Read more about her teachings

100% Pure Original Spelt Icon

100% Pure Original Spelt

“Spelt is the best grain...” – Entirely in the spirit of Hildegard, we have been processing exclusively uncrossed, pure spelt varieties for over 40 years. Through voluntary quality controls, we guarantee maximum purity and the preservation of the precious “Viriditas” for your vitality.

Learn more about our grain

Traditional Mill Icon

Tradition Since 1139

From its first documentary mention in 1139 to the present day: At Stadtmühle Geisingen, milling tradition has been lived for nearly 900 years. We preserve this precious heritage, combining centuries of experience with gentle processing to sustain the vital force of our products.

Discover our mill history

Purity and Sustainability Icon

Purity in Practice

Creating wholesome food from uncrossed spelt is our passion. We bake fresh daily by hand using long dough fermentation and power our entire production with our own regenerative hydropower. This guarantees traditional baked goods produced in true harmony with nature.

Our commitment to quality

Hildegard Knowledge and Family Icon

Knowledge & Family

For over 40 years, our family business has specialized in Hildegard’s naturopathy. With passion, we transform the saint's wealthy heritage of wisdom into delightful products – supporting your health, delivered straight from our traditional mill and bakery directly to your comfortable home.

Get to know us

Our Hildegard Classics

Virita Rose Dew
€29.90 
(€498.33/l)
60 ml
Caraway Tea
€2.40 
(€48.00/kg)
50 g
Spelt Herb Egg Pasta Ribbon 8 mm
€2.85 
(€11.40/kg)
250 g
Brown Millet
€4.90 
(€9.80/kg)
500 g
Virita Balm
€28.50 
(€570.00/l)
50 ml
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Virita Violet Flower Water
€29.90 
(€239.20/l)
125 ml
Fennel-Galangal Chewable Tablets
€7.95 
(€0.07/pc)
120 pcs
Kleine Hildegard-Hausapotheke (German)
€17.80 
(€17.80/book)
1 book
Spelt Coffee Ground
€9.40 
(€18.80/kg)
500 g
Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)