Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Bear's Root Spice Blend"

BEAR'S ROOT-PEAR-HONEY
Preparation of Bear's Root Pear Honey according to Hildegard of Bingen: Peel and core 1.5 kg pears. Cook in plenty of water until almost soft and strain. Alternatively use 1.5 kg canned pears. Carefully heat 250 g (12 tbsp) honey and skim. Puree pears and place in a pot. Add the skimmed honey and 100 g Bear's Root spice blend. Stir and briefly bring to boil again, then fill into clean jars.

Consumption recommendation: Bear's Root-Pear Honey application according to Hildegard Healing from A - Z by Dr. W. Strehlow: Use the Bear's Root-Pear Honey for 4 weeks either as a bread spread or pure. Mornings before breakfast 1 tsp; after lunch 2 tsp; before bedtime 3 tsp. For body weight under 60 kg and children from 6 years, use half dose.

This is the most delicious electuary and more valuable than gold, because it drives away migraines and reduces the heaviness which raw pears cause in the human chest, and drives away all bad humors in humans and cleanses the human bowel as one cleans a pot of its mold.

— Physica – Hildegard of Bingen about BEAR'S ROOT-PEAR-HONEY

Ingredients

Bear's root powder 35% / Galangal root powder / Licorice root powder / Savory powder
Properties: Gluten-free, Vegan

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

1 October 2026 23:21

Elke B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ist der Darm gesund, ist der Mensch gesund - die Kur ist extrem hilfreich dabei.

Mit der Birnen-Bärwurz-Kur habe ich meine 7 Jahre andauernde verstopfte Nase frei bekommen und benötige erstmals seit vielen Jahren kein Nasenspray mehr. Es kann so einfach sein.

22 January 2026 13:22

Andrea H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Prima

Prima

22 January 2026 09:55

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Unverzichtbar!

Der Bärwurz-Birnhonig, der damit hergestellt wird, ist ein einmaliger Mittel bei allen Darmproblemen! Hilft vor allem sehr schnell. Angenehmer, würziger Geschmack, uneingeschränkt zu empfehlen!

Skip product gallery

You might also like it

Das Hildegard Darmheilbuch (German)
€16.00 
(€16.00/book)
1 book
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Psyllium Seeds
€12.95 
(€25.90/kg)
500 g
Organic Whole Psyllium Husks
€8.45 
(€42.25/kg)
200 g
Organic Dill Herb (Dill Tips) Rubbed
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Pelargonium Spice Blend
€6.95 
(€347.50/kg)
20 g