Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hart's-tongue Fern Spice Blend"

The Jura Hart's-tongue Fern Spice Blend 60g is an excellent mixture of high-quality hart's-tongue fern, Ceylon cinnamon, and long pepper. It is based on the traditional recipes of Hildegard of Bingen. This blend has been gently processed to preserve its natural properties and flavors. It is a wonderful addition to conscious cooking and for all those who wish to be inspired by Hildegard's traditional recipes.

Ingredients

Ceylon Cinnamon 65% / Hart's-tongue Fern 20% / Long Pepper 15%
Properties: Gluten-free, Vegan

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

17 June 2026 17:17

Rita P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Empfehlenswert

Mit diesem Gewürz habe ich nur beste Erfahrungen gemacht

29 April 2026 17:51

Elisabeth H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Das Hirschzungenelixier kann ich nur empfehlen, vor

Das Hirschzungenelixier kann ich nur empfehlen, vor allem bei Leberproblemen. Ich koche es mit einem Liter Weißwein und einem Liter Wasser.

Skip product gallery

You might also like it

Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Honey with Sweet Chestnut Flour
€7.95 
(€31.80/kg)
250 g
Hart's-tongue Herbal Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
White Horehound Herb Blend
€10.95 
(€109.50/kg)
100 g
Long Pepper Crushed
€9.95 
(€199.00/kg)
50 g
Spice Cookie Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Hart's Tongue Herbal Tonic (Cure)
€85.50 
(€28.50/l)
6x500 ml