Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Galangal Root Powder"

GALANGAL, Alpinia officinarum, Family Zingiberaceae
Galangal is rich in active bioflavonoids. As early as the 16th century, physician Mattioli wrote: "Galangal aromatizes the breath, promotes digestion and eliminates flatulence."
Similar findings have been passed down from Paracelsus.

Whoever suffers pain in the heart and is threatened by weakness of the heart, should immediately eat a sufficient amount of galangal, and it will go better for them.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Galangal root
Properties: Gluten-free, Vegan

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

20 July 2026 12:20

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

23 January 2026 15:40

Michael G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alles Bestens, schnelle Lieferung ,sehr gute Qualität , bin sehr zufrieden ,jederzeit wieder !

Galgant ist eines der besten Hildegard Gewürze, ich nehme es um Fleisch zu würzen, anstatt Pfeffer ! Galgant ist sehr gut für das Herz ,es gibt nichts besseres !

Skip product gallery

You might also like it

Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Sweet Chestnut Flour
€7.20 
(€14.40/kg)
500 g
Spelt Porridge
€2.90 
(€2.90/kg)
Dittany Root Powder
€18.95 
(€189.50/kg)
100 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Ceylon Cinnamon Bark Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g