Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Bertram Spice Blend Powder"

Hildegard of Bingen valued the Bertram spice blend powder for its diverse positive effects on the body. Particularly for promoting digestion and general well-being.

Whoever feels rheumatism in the legs or feet and suffers pain/discomfort from it, should cup the leg if the ailment is still fresh. But if it is old, then take Bertram, ginger and pepper and make a powder from it and eat it on an empty stomach. Afterwards drink wine

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Bertram root powder 67% / Ginger root powder / White pepper
Properties: Gluten-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

23 May 2026 16:48

Dorothea R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bertram lässt nichts unverdaut

Bertram lässt nichts unverdaut

Skip product gallery

You might also like it

Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Dittany Root Powder
€18.95 
(€189.50/kg)
100 g
Fennel Spice Blend
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Bertram Tablets
€10.95 
(€0.07/pc)
150 pcs
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Fenugreek Spice Blend
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
100 g
Zedoary Root Cut
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g