Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Fennel Spice Blend"

The fennel spice preparation "Sivesan", inspired by the teachings of Hildegard of Bingen, presents itself as a versatile remedy for promoting health and well-being. This carefully balanced composition of fennel, galangal, dittany and hawkweed in powder form can support digestive regulation and contribute to the optimization of metabolism and circulation. In this way, the fennel spice preparation can comprehensively contribute to increased vitality and inner balance.

Ingredients

Fennel powder 54% / Galangal root powder / Dittany root powder / Hawkweed powder
Properties: Gluten-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

23 May 2026 22:04

Nuria M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Muy bueno

Muy bueno

Skip product gallery

Goes well with

Bertram Spice Blend Powder
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Spice Cookie Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g