Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Wild Thyme Powder"

Discover our powdered wild thyme (*Thymus serpyllum*), also known as sand thyme or wild thyme. Hildegard of Bingen valued this "little thyme".

Spicy-herbal: Aromatic wild herb for seasoning.

Hildegard of Bingen knew: Recommended wild thyme for respiratory and digestive health.

Usage: Use sparingly for seasoning or as tea.

Pure quality: Finely ground.

And a person who has diseased flesh on the body should often eat wild thyme either with meat or cooked in porridge, and the flesh of his body will be healed and cleansed internally.

And when the brain is sick and as if empty, then pulverize wild thyme and mix this powder with fine flour (white flour) in water and thus make little cakes, and eat them often, and his brain will feel better.

— Hildegard of Bingen
Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Savory, Vegan

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

4 July 2026 18:06

Pascale J. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Morgens in Porridge, zusammen mit Beltram- und

Morgens in Porridge, zusammen mit Beltram- und Galgantwurzel, ein bisschen Zimt und ein Löffel Katanienmehl - eine sättigende, kraftvolle, verdauungsfördernde Basis für den Tag!

23 January 2026 15:20

Michael G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alles Bestens, schnelle Lieferung ,sehr gute Qualität , bin sehr zufrieden ,jederzeit wieder !

Quendel ist eines der besten Hildegard Gewürze ! Ich nehme es für Gemüse , koche es damit ! Es ist gut für das Gedächtnis ,also für das Gehirn!

22 January 2026 09:38

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Verfeinert alle Gerichte

Neben dem ausgezeichneten Geschmack hilft Quendel gut bei Hautproblemen, wenn man ihn sehr regelmäßig nimmt.

Skip product gallery

You might also like it

Dittany Root Powder
€18.95 
(€189.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Organic Psyllium Seeds
€14.95 
(€29.90/kg)
500 g
Pennyroyal Herb Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Organic - Fennel Herb Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g