Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Pellitory Root Powder"

PELLITORY, Anacyclus pyrethrum
Pellitory root is an indispensable and valuable spice in Hildegard cuisine. Pellitory has a mild-spicy flavor and can be added to almost all dishes. It is excellent for seasoning soups and sauces, vegetables, meat and fish dishes

Original text from Hildegard: For a healthy person it is good to eat pellitory, because it increases the good blood and purifies the intellect in humans. It restores strength to the sick. It leaves nothing undigested in humans, but provides good digestion when eaten diligently, because through its heat it digests every food.

Hildegard writes in her Physica: "Pellitory increases the blood, creates clear understanding, restores strength and lets nothing undigested pass out of the human body."

Pellitory is of moderate, dry warmth. It is good for a healthy person to eat, because it reduces putrefaction, increases good blood and creates clear understanding. It reduces phlegm in the head and makes pure juices. It draws out bad juices and promotes salivation.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

100% Pellitory root powder
Properties: Gluten-free, Vegan

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

2 October 2026 17:33

Gabriele S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gute Qualität, super zum Würzen

Sehr gute Qualität, super zum Würzen

20 July 2026 19:35

Eva-Maria K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schmeckt wie Pfeffer und macht dad Essen

Schmeckt wie Pfeffer und macht dad Essen verträglicher.

20 July 2026 12:20

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

17 June 2026 18:05

Frieder R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super. Sehr gerne wieder.

Super. Sehr gerne wieder.

22 March 2026 11:21

Ursula Z. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Habe noch nicht benutzt

Habe noch nicht benutzt

23 January 2026 15:53

Michael G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alles Bestens, schnelle Lieferung ,sehr gute Qualität , bin sehr zufrieden ,jederzeit wieder !

Bertram ist eines der besten Hildegardgewürze ! Es ist sehr gut für die Verdauung , Ich nehme es zum Fleisch würzen !

22 January 2026 09:50

Ingrid L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bertram darf in keinem Essen fehlen. Meisten

Bertram darf in keinem Essen fehlen. Meisten mache ich mir eine Mischung mit Galgant und was ich sonst gerade brauche.

Skip product gallery

You might also like it

Bertram Root Cut
€9.95 
(€199.00/kg)
50 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Bertram Tablets
€10.95 
(€0.07/pc)
150 pcs
Pelargonium Spice Blend
€6.95 
(€347.50/kg)
20 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g