Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Dittany Root Powder"

  • Jura Dittany Root Powder (Dictamnus albus) is a high-quality, natural product based on the formulations of Hildegard of Bingen.
  • Extracted from the root of the dittany shrub, which is native to Central and Southern Europe.

Hildegard primarily uses the dittany root powder in the fennel spice mixture.
Dosage: max. 3 knife tips per day

Dittany is warm and dry, it has the forces of fire and the forces of stone within it... ...But also if someone suffers in the heart (pain), let them eat such a powder made from dittany, and the pain of the heart will pass.

— Hildegard of Bingen

Note: Traditional use, no healing promises. Consult a doctor for complaints.

Ingredients

100% Dittany Root Powder
Properties: Gluten-free, Vegan

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

2 October 2026 17:31

Gabriele S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Qualität top

Qualität top

22 May 2026 03:08

- R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr empfehlenswertes Pulver

Für meine gesundheitlichen Probleme habe ich mit dem Pulver einen Glücksgriff getan. Und kann es nur weiter empfehlen!

Skip product gallery

You might also like it

Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Fennel Spice Blend
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Zedoary Root Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Plum Ash Lye - Alkaline Hair Care
€16.95 
(€33.90/l)
500 ml
Hawkweed Powder
€6.95 
(€347.50/kg)
20 g
Bertram Spice Blend Powder
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g