Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0
WhatsApp Email
Savory Bread Spread
Brot

Savory Bread Spread

Ingredients

3 onions, diced
100 g butter
1 cube fresh yeast
¼ l vegetable broth
100 g Whole Grain Spelt Flour
2 tsp wine vinegar
1 tbsp marjoram
2 tsp thyme
1 pinch cinnamon
1 pinch clove powder
1 pinch nutmeg
3 pinches of black pepper
1 tsp each of galangal (Galgant), bertram and wild thyme (Quendel)

Instructions

  1. Sauté: Gently sauté the diced onions in 50 g of butter until they are light golden brown.
  2. Dissolve the yeast: Crumble the fresh yeast over the onions and stir until the yeast has completely dissolved.
  3. Thicken: Add the vegetable broth and the whole grain spelt flour. Bring the mixture to a boil while stirring constantly to create a smooth base.
  4. Emulsify: Stir in the remaining 50 g of butter until melted and combined. Remove from heat and allow the mixture to cool.
  5. Season: Once cooled, thoroughly mix in the vinegar, herbs, and the aromatic Hildegard spices. Season to taste.
  6. Store: Fill into a screw-top jar and keep refrigerated for the best flavor and shelf life.
  7. Properties: Savoury, Aromatic, Hearty, High in fibre, Vollkorn, Nutritious

A recipe by Stadtmühle Geisingen – more at www.dinkel.shop/rezepte

How did you like this recipe?

Please log in to rate.


Matching products from our shop

Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Ceylon Cinnamon Ground
€2.90 
(€58.00/kg)
50 g
Ground Cloves Powder
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g
Spelt Wholemeal Flour
€2.75 
(€2.75/kg)
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Ground Nutmeg
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Organic Yeast
€0.80 
(€88.89/kg)
9 g

Similar recipes