Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spice Cookie Powder"

Spice cookie powder with cinnamon, nutmeg and cloves for the energy cookie / nerve cookie recipes handed down by Hildegard of Bingen.

Ingredients

Ceylon cinnamon 60% / Nutmeg 25% / Cloves 15%
Properties: Gluten-free, Vegan

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

23 July 2026 17:54

Manfred U. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wir lieben es

Wir lieben es

20 July 2026 12:22

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

22 January 2026 10:01

Ingrid L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super für die Weihnachtsbäckerei, für die Nerven-

Super für die Weihnachtsbäckerei, für die Nerven- Intelligenzkekse und gerne in Kuchen und Gebäck.

Skip product gallery

Matching products

Spelt Energy Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
250 g
Ground Cloves Powder
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
White Horehound Herb Blend
€10.95 
(€109.50/kg)
100 g
Hildegard of Bingen Seasoning with Galangal
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Organic Psyllium Seeds
€14.95 
(€29.90/kg)
500 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Balm Fennel Tea
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Fennel-Galangal Chewable Tablets
€7.95 
(€0.07/pc)
120 pcs