Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Psyllium Seeds"

Psyllium seeds according to Hildegard of Bingen are a proven natural remedy for the gentle treatment of constipation. These valuable seeds naturally promote digestion, stimulate bowel movement and thus facilitate bowel movements. Through their swellable mucilage coating, psyllium seeds act like a natural lubricating film and support healthy intestinal function.
Area of application: Helpful for constipation
Recommended use: Take 1-2 tablespoons of psyllium seeds daily with plenty of liquid (preferably fennel tea) with meals.

Ingredients

100% whole psyllium seeds

Average nutritional values per 100 g

Energy 1161 kJ / 281 kcal
Fat 8 g
of which saturated fatty acids 1 g
Carbohydrates 7,2 g
of which sugars 1,3 g
Protein 19,7 g
Salt <0,03 g
Properties: Gluten-free, Vegan

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

16 May 2026 09:05

-Brigitte . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die Flohsamen verwende ich in meinem selbst

Die Flohsamen verwende ich in meinem selbst gebackenen Sauerteigbrot. Einfach super.

22 January 2026 09:49

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Unverzichtbar!

Perfekt bei Verstopfung, Reizdarm, Magen-Darm-Entzündungen, beruhigt und schafft "Frieden im Bauch". Muss allerdings regelmäßig eingenommen werden. Ausgezeichnete Qualität, gutes Preis-Leistungsverhältnis!

Skip product gallery

You might also like it

Organic Whole Psyllium Husks
€8.45 
(€42.25/kg)
200 g
Organic Psyllium Seeds
€14.95 
(€29.90/kg)
500 g
Psyllium Cookies
€8.15 
(€40.75/kg)
200 g
Fine Spelt Flakes
€2.85 
(€2.85/kg)
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Spice Cookie Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Spelt Instant Flakes
€4.50 
(€4.50/kg)
Fennel-Galangal Chewable Tablets
€7.95 
(€0.07/pc)
120 pcs