Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Virita Rose Dew"

The Virita® Rose Dew Cleansing Lotion is a 100% natural cleansing lotion from the unique Hildegard of Bingen cosmetics series by Dr. Wighard Strehlow. Its formula cleanses, moisturizes, protects and refreshes the skin.

Rose Dew is ideal for cleansing dry and sensitive skin. It's also perfect for removing makeup and preparing the skin before applying new cosmetics, as it removes impurities and ensures a radiant appearance.

Versatile Care Properties:

The lotion is ideal for removing makeup residue and supports thorough skin cleansing. Due to its gentle ingredients like rose, wine and mallow, it is traditionally used for caring for many skin types, including:

  • Skin hygiene and removal of impurities.
  • Supportive care for sensitive, reddened skin (e.g. with couperose and rosacea).
  • Care for scarring, mature, wrinkled and sagging skin.

Application:

Gently massage into face and problem areas in circular movements with a cotton pad and leave on. Do not rinse off.

At a Glance:

  • 60 ml bottle
  • 100% natural cleansing lotion
  • Hildegard of Bingen cosmetics by Dr. Strehlow
  • Cleanses, moisturizes and refreshes
  • Ideal for makeup removal and dry, sensitive skin

Ingredients (INCI)

AQUA, ROSA CENTIFOLIA, VITIS VINIFERA, MALVA SYLVESTRIS, HUMULUS LUPULUS, PAPAVER RHOEAS, ELETTARIA CARDAMOMUM, MESPILUS GERMANICA, CALENDULA OFFICINALIS, PLANTAGO PSYLLIUM, ALTHEA OFFICINALIS, ROSA CENTIFOLIA, FUCUS VESICULOSUS, contains GERANIOL and LIMONENE from natural essential oils.
Application Area: Face
Benefits: Cleansing & Refreshing, Exfoliating, Moisturizing, Soothing
Product Type: Tonics & Waters
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Virita Crystal Tint
€29.90 
(€598.00/l)
50 ml
Virita Lily Blossom Water
€29.90 
(€239.20/l)
125 ml
Virita Lavender Face Mask
€35.90 
(€287.20/l)
125 ml