Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Virita Balm"

The Virita Balm is a universal cream and the Hildegardian violet cream according to Dr. Strehlow, formulated for beautiful and healthy skin. The violet serves as the active ingredient, after which the recipe from Hildegard of Bingen was named.

The balm is ideal for dry, cracked and sensitive skin areas and can be used versatilely:

  • For care of the eye area and lips.
  • For care of the décolleté and for breast and intimate care.

The cream is CPAEN-certified and convinces through its purity:

  • Without parabens
  • Without paraffin, vaseline
  • Without glycerin

At a glance:

  • 50 ml jar
  • Universal violet cream according to Dr. Strehlow
  • Inspired by Hildegard of Bingen
  • CPAEN-certified and without parabens/paraffin
  • Ideal for dry, cracked and sensitive skin areas

Ingredients (INCI)

Butyrospermum parkii butter / Salvia officinalis leaf extract / Helianthus annuus seed oil / Viola odorate flower leaf extract / Triticum spelta / Parfum / Citronellol* / Gernaniol* / Linalool* / Citral* / Limonene*
*from natural essential oils
Application Area: Body, Face, Intimate area, Mouth, Special care
Benefits: Moisturizing, Nourishing, Protective, Regenerating / Repairing, Soothing
Product Type: Cremes
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free, Vegan

2 of 2 reviews

Average rating of 4.5 out of 5 stars


50%

50%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

25 May 2026 17:05

Guy L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Gut Produkt, wirkt wie gedacht. Preis OK.

Gut Produkt, wirkt wie gedacht. Preis OK.

22 January 2026 09:59

Veronika F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Es ist das Beste vom Strehlow

Ein Muss in der Hausapotheke

Skip product gallery

You might also like it

Violet Skin Oil
€11.95 
(€398.33/l)
30 ml
Virita Intimate Cream
€35.50 
(€284.00/l)
125 ml
OR-DO Balm
€33.90 
(€678.00/l)
50 ml