Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Virita Blue - Yarrow-Coconut Balm"

The Virita Blue – Yarrow-Coconut Balm is a rich care cream that intensively pampers and protects the skin. It is gentle to use and provides intensive moisture thanks to its valuable ingredients such as coconut oil and yarrow oil (*Achillea millefolium*).

This formula is ideal for daily care and is particularly suitable for stressed and dry skin areas, even after a long day in the fresh air. It contributes to a smooth skin feeling and an overall well-cared appearance.

At a glance:

  • 50g jar
  • Rich care cream (Virita Blue)
  • With yarrow oil and coconut oil
  • Provides intensive moisture
  • Ideal for stressed and dry skin

Ingredients (INCI)

Cocos nucifera oil / Achillea millefolium oil / Parfum / Limonene* / Linalool*
* from natural essential oils
Application Area: Body, Face, Intimate area, Mouth
Benefits: Regenerating / Repairing, Soothing
Product Type: Ointments
Special Features: Silicone-free/Paraben-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Virita Balm
€28.50 
(€570.00/l)
50 ml
Virgin Coconut Oil 250ml
€7.95 
(€31.80/l)
250 ml
Virita Red Intensive Care
€29.90 
(€996.67/l)
30 ml