Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Virita Red Intensive Care"

The Virita Red Intensive Care is a highly effective skin cream specifically developed for extremely dry and itchy skin. It effectively protects the skin from dehydration and extreme environmental factors such as weather, wind, cold and snow.

The intensive care is based on a luxurious combination of three high-quality plant fats: cocoa butter, coconut butter and shea butter. The cream is refined with essential oils from galangal and ginger, which are known for their beneficial properties.

Application: Massage into face, eyelids, lips, hands, feet and intimate areas several times daily, especially in the morning after cleansing. It ensures elastic, supple and soft skin.

Exceptional Purity (intensive care without):

  • Without parabens
  • Without paraffin, vaseline
  • Without glycerin

At a glance:

  • 30 ml jar
  • Intensive care for extremely dry and itchy skin
  • Protects against environmental factors, wind and cold
  • With cocoa butter, coconut butter, shea butter, galangal and ginger
  • Ideal for face, hands, feet and intimate areas

Ingredients (INCI)

THEOBROMA CACAO SEE BUTTER, COCOS NUCIFERA OIL, BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER, PARFUM, CITRAL*, CITRONELLOL*, GERANIOL*, LIMONENE*
(*from natural essential oils).
Application Area: Body, Face, Intimate area
Benefits: Moisturizing, Protective
Product Type: Cremes
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

3 April 2026 19:51

Peter W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Diese Salbe hat mir bei verschiedenen Hautproblemen

Diese Salbe hat mir bei verschiedenen Hautproblemen immer sehr gut geholfen.

Skip product gallery

You might also like it

Virita Balm
€28.50 
(€570.00/l)
50 ml
Virgin Coconut Oil 250ml
€7.95 
(€31.80/l)
250 ml
Virita Lily Blossom Cream
€39.90 
(€319.20/l)
125 ml