Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Virita Intimate Cream"

The Virita Intimate Cream has been specially developed for daily care of sensitive skin in the intimate area. It provides intensive moisture and nourishes the skin to support a comfortable and supple skin feeling. The cream is ideal for both men and women.

The formulation is rich in natural extracts, including rosemary, coconut oil, yarrow and lily blossoms (Lilium candidum).

Application: For daily intimate care, gently massage in and let absorb.

Exceptional Purity:

  • Without parabens
  • Without paraffin, vaseline
  • Without glycerin

At a Glance:

  • 125 ml tube
  • For daily intimate area care (men and women)
  • Provides moisture and supports supple skin feeling
  • Without parabens, paraffin, vaseline, glycerin
  • With rosemary, coconut oil and lily blossom extract

Ingredients (INCI)

AQUA, ROSMARINUS OFFICINALIS LEAF EXTRACT, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, KAOLIN, COCOS NUCIFERA OIL, LECITHIN, VITEX AGNUS CASTUS EXTRACT, HECTORITE, ACHILLEA MILLEFOLIUM FLOWER EXTRACT, MELILOTUS OFFICINALIS EXTRACT, RIBES NIGRUM FRUIT EXTRACT, LILIUM CANDIDUM BULB EXTRACT, DYPERTIX ODORATA BEAN EXTRACT, SMILAX ARISTOLOCHIAEFOLIA ROOT EXTRACT, TRITICUM SPELTA, PARFUM, SORBIC ACID, TOCOPHEROL.
Application Area: Intimate area
Benefits: Moisturizing, Protective, Regenerating / Repairing
Product Type: Cremes
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Virita Intim Fluid
€31.90 
(€255.20/l)
125 ml
Virita Balm
€28.50 
(€570.00/l)
50 ml
Virgin Coconut Oil 250ml
€7.95 
(€31.80/l)
250 ml