Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Virita Crystal Tint"

The Virita® Crystal Tint (Organic) is a tinted day cream that nourishes your skin while providing an even, refined complexion and natural radiance.

It is ideal for visually balancing skin imperfections and can help reduce the appearance of redness, spider veins, rosacea, blemishes and blackheads. At the same time, the cream supports cell regeneration and protects the skin from stress-related environmental factors.

Application: After cleansing, ideally with Virita Rose Dew, apply a small amount of cream to face and décolletage.

Exceptional Purity:

  • Without parabens
  • Without stearin
  • Without vaseline
  • Without glycerin

At a Glance:

  • 50 ml jar
  • Organic quality (Tinted day cream)
  • For even, refined complexion
  • Supports cell regeneration and protects against environmental factors
  • Free from parabens, vaseline and glycerin

Ingredients (INCI)

AQUA, CINNAMOMUM CAMPHORA LEAF OIL, LAVANDULA LATIFOLIA HERB EXTRACT, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, KAOLIN, SESAMUM INDICUM SEED OIL, TITANIUM DIOXIDE (NANO), BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER, GLYCYRRHIZA GLABRA ROOT EXTRACT, MICA, IRON OXID, LECITHIN, PAPAVER RHOEAS PETAL EXTRACT, HECTORITE, PARFUM, SORBIC ACID, TOCOPHEROL, LACTIC ACID, COUMARIN* (*from its natural essential oils)
Application Area: Face
Benefits: Complexion balancing, Nourishing
Product Type: Cremes
Special Features: Silicone-free/Paraben-free

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

1 October 2026 18:21

Nera D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Amazing product, it tones my skin and

Amazing product, it tones my skin and hydrates it at the same time.

Skip product gallery

You might also like it

Virita Rose Dew
€29.90 
(€498.33/l)
60 ml
Virita Lily Blossom Cream
€39.90 
(€319.20/l)
125 ml
Virita Sage Cream
€32.90 
(€263.20/l)
125 ml