Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Coffee Ground"

Our natural spelt coffee is the perfect choice for those who love the full-bodied aroma of coffee but want to avoid caffeine. Made from carefully selected spelt grains, gently roasted and finely ground, it offers an incomparably mild taste experience.

Why our spelt coffee?

  • 100% Caffeine-Free: Ideal for any time of day – whether in the morning for a gentle start, in the afternoon for a break, or in the evening as a warm drink. A good choice for anyone who wants to avoid caffeine.
  • Mild & rounded: a balanced, slightly malty roasted aroma without the bitterness of some bean coffees.
  • Full-Bodied, Nutty-Malty Flavor: Experience a harmonious aroma with delicate notes of roasted grain, subtle sweetness, and a pleasant nutty finish. A true delight for the senses!
  • Versatile Use: Our finely ground spelt coffee is perfect for preparation in your drip coffee maker, French press, or as a pour-over. Create an aromatic brew in no time.
  • Natural & Pure: We rely on the power of nature. Our spelt coffee consists of pure spelt, without artificial additives or preservatives.
Preparation Instructions: Add 1-2 heaped teaspoons (approx. 5-7g) of spelt coffee per cup (approx. 200 ml) to your drip coffee maker, French press, or hand filter. Pour hot, no longer boiling water (approx. 90-95°C) over the powder and let the coffee steep for 5-8 minutes, depending on desired strength. For a creamy variation, you can also enjoy it excellently with milk or plant-based milk.
Treat yourself to a break with our natural spelt coffee – the mild treat without caffeine!

Ingredients

roasted spelt* grains
*Spelt is an ancient wheat variety
Properties: Vegan, Wholemeal
Weight: 0.5 kg

8 of 8 reviews

Average rating of 4.8 out of 5 stars


88%

13%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


8 reviews

2 October 2026 19:34

Malgorzata S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Der Dinkelkaffee schmeckt angenehm und ist geschmacklich

Der Dinkelkaffee schmeckt angenehm und ist geschmacklich wirklich gut. Leider hatte ich nach dem Trinken Probleme mit Verstopfung. Deshalb ist er für mich persönlich kein geeigneter Ersatz für richtigen Kaffee. Trotzdem ist es ein gutes Produkt und geschmacklich kann ich ihn empfehlen.

15 August 2026 09:13

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut

Sehr gut

28 June 2026 16:52

Erhard H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Gutes Produkt aber bei der Abwicklung noch Verbesserungspotential.

Gutes Produkt sowie beschrieben und rasche Lieferung. Negativ: Bezahlung mit PayPal leider nicht möglich

20 May 2026 17:52

Inge T. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Den Dinkelkaffee muß man ausprobieren, er ist

Den Dinkelkaffee muß man ausprobieren, er ist Geschmacksache, doch vermittelt er einen echten Kaffeegenuß.

8 April 2026 19:43

Michaela N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Der Kaffee hat einen sehr guten Geschmack.

Qualität ist sehr gut, Preis-Leistungsverhältnis passt.

22 February 2026 17:52

Jens F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

super Geschmack

super Geschmack .

13 February 2026 17:20

Marlies M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Vor einiger Zeit sind wir auf Dinkel

Vor einiger Zeit sind wir auf Dinkel kaffee umgestiegen ,da der Geschmack "echtem " sehr nahe kommt, trinken wir ihn fast nur noch

14 January 2026 10:04

Jean K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich trinke nur Dinkelkaffee seit über 30

Ich trinke nur Dinkelkaffee seit über 30 Jahren.

Skip product gallery

Similar Items

Whole Spelt Coffee
€8.50 
(€17.00/kg)
500 g
Organic Spelt Coffee Instant
€5.35 
(€71.33/kg)
75 g
Organic Spelt Coffee Instant Refill Pack
€8.90 
(€50.86/kg)
175 g
Organic Spelt Coffee Mount Hagen
€3.55 
(€35.50/kg)
100 g