Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Whole Spelt Coffee"

Spelt coffee is roasted spelt grain – naturally caffeine-free, with a rounded, slightly malty roasted aroma. Grind the whole beans fresh in a manual coffee or grain mill and brew them like filter coffee. Prefer it ready-ground? Then our ground spelt coffee is the right choice.

Our natural spelt coffee "Whole Bean" is the perfect choice for those who appreciate the ritual of coffee grinding and seek an unadulterated, caffeine-free taste experience. Made from carefully selected spelt grains, gently roasted and kept as whole "beans," it offers maximum freshness and a full-bodied aroma.

Why our spelt coffee "Whole Bean"?

  • 100% Caffeine-Free: Enjoy the full coffee taste without the stimulating effect of caffeine. Ideal for any time of day – whether morning, noon, or evening.
  • Pure Aroma Freshness: By storing as whole beans, the valuable aroma compounds remain optimally protected. Grind the spelt beans fresh before each preparation and unlock the most intense taste experience in your cup.
  • Mild & rounded: a balanced, slightly malty roasted aroma without the bitterness of some bean coffees.
  • Full-Bodied, Nutty-Malty Character: Discover a balanced flavor profile with gentle, nutty notes and a fine malty sweetness. A harmonious cup that pampers body and mind.
  • Original & Pure: We use exclusively high-quality spelt without artificial additives, preservatives, or flavors. A pure natural product for your conscious enjoyment.
  • Customizable Preparation: Grind the spelt beans according to your preferences. The grind size influences the strength and character of the finished beverage – from fine for an intense infusion to coarse for French press.

Tip: Not recommended for espresso machines with fine grinders, as spelt has a different structure than coffee beans and could clog or damage the grinder. Ideal for manual coffee mills and filter preparations.

Frequently asked questions

Does spelt coffee contain caffeine?
No. Spelt coffee is made from roasted spelt and is caffeine-free.

Which grinder is suitable?
A manual coffee mill or a grain mill. Spelt coffee is not suitable for fully automatic espresso machines with fine grinders.

Ingredients

roasted spelt* grains
*Spelt is an ancient wheat variety

Spelt Coffee Preparation Over Several Days - Hildegard Coffee Cure

  1. Boil 1 tbsp. spelt coffee grains in ¼ l water for a good 5 minutes and strain. Keep the grains (refrigerate).
  2. This first spelt coffee decoction is more green than brown and improves in taste with subsequent preparations. It can be drunk with milk or cream and sweetened with sugar.
  3. For the next infusion, add 1 tbsp. fresh spelt coffee grains to the grains from the first preparation, increase the water amount slightly, cook for about 3 minutes, strain and keep the grains again.
  4. For the third infusion, add another 1 tbsp. fresh spelt coffee grains to the grains from the previous two preparations, increase the water amount again slightly, cook for about 3 minutes and strain. Keep the grains. Now the beverage tastes like good malt coffee.
  5. For the 4th, 5th, and 6th infusion, add one more tbsp. spelt coffee each time, pour over with a generous ¼ l water and cook for about 3 minutes. After the 6th time, discard the grains and the coffee cure begins anew.
Properties: Vegan, Wholemeal
Weight: 0.5 kg

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

19 June 2026 10:16

Wolfgang Z. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich mahle ihn gerne selbst und damit

Ich mahle ihn gerne selbst und damit ist er am frischesten. Da will man keine Bohnenkaffee mehr.

28 May 2026 17:49

Marian . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr guter Kaffee. Ich bekomme weder Sodbrennen

Sehr guter Kaffee. Ich bekomme weder Sodbrennen noch Magenschmerzen.

20 May 2026 17:28

Holger C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

1A Qualität und fairer Preis

1A Qualität und fairer Preis

16 May 2026 09:09

-Brigitte . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich liebe diesen Kaffee, für mich gibt

Ich liebe diesen Kaffee, für mich gibt es nichts besseres.

11 April 2026 16:52

Bernd J. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Dankeschön alles super

Dankeschön alles super

24 January 2026 08:24

Katharina L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

gut verträglich, mir schmeckt er...

gut verträglich, mir schmeckt er...

22 January 2026 11:56

Annette D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut

Als Kaffeeersatz , das beste was ich bisher probiert habe. Hatte nur diesmal aus Versehen den dinkelkaffee ganz bestellt, habe zum Glück eine Mühle in der ich mahlen konnte

Skip product gallery

Similar articles

Spelt Coffee Ground
€9.40 
(€18.80/kg)
500 g
Organic Spelt Coffee Instant
€5.35 
(€71.33/kg)
75 g
Organic Spelt Coffee Instant Refill Pack
€8.90 
(€50.86/kg)
175 g
Organic Spelt Coffee Mount Hagen
€3.55 
(€35.50/kg)
100 g