Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Pasta Penne"

Our Spelt Egg Pasta Penne are the ideal choice for anyone looking for pasta that perfectly absorbs sauces while maintaining its bite. This 250g package contains the characteristic diagonally cut tube pasta, which are excellent for a variety of dishes.

Made from the finest spelt flour from our own mill, a high egg content of 30% fresh egg and a pinch of salt, these penne offer good cooking stability and a mild, delicate spelt flavor. They are perfect for hearty tomato sauces, creamy pestos, savory casseroles or as a flavorful side dish that optimally holds sauces both inside and on their surface.

At a glance:

  • 250g package
  • Characteristic penne shape (diagonally cut tubes)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for hearty sauces, pestos and casseroles
  • Good cooking stability and optimal sauce absorption
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh egg (egg content 30 %) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

10 of 10 reviews

Average rating of 4.9 out of 5 stars


90%

10%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


10 reviews

23 May 2026 20:50

Emil D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Dinkelnudeln, lecker und tolles Preis-Leistungsverhältnis

Leckere Dinkelnudeln

21 May 2026 06:24

Elke A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lieblingsnudeln!!

Absolute Lieblingsnudeln meines Sohnes schon seit mehr als 10 Jahren. Hat ihm durch alle Prüfungen geholfen, besonders in der Ferne bei Bachelor und Master. Jetzt auch gern gesehen als Geburtstagsgeschenk.

20 May 2026 20:32

Bruno S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Gute Qualität

Qualität, Geschmack und Preis in Ordnung

15 May 2026 04:20

Antje B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Form mundgerechte,lecker

Form mundgerechte,lecker

25 April 2026 11:22

Susanne U. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Top Qualität und super Geschmack.

Es sind alle Nudeln mit Ei sehr, sehr lecker, deswegen bestelle ich die schon seit Jahren. Leider kam es bei den letzten 3 Lieferungen vor, dass ein paar Nudelpackungen (in dem Fall die Penne) aufgerissen, bzw aufgeplatzt waren. Zu sehr gedrückt vllt . Bei den Spaghetti kam es auch schon vor, da war wohl eher die Klebestelle/ Schnittstelle zu knapp. Hatte ich auch schon mal in einer Mail darauf hingewiesen.

20 February 2026 17:06

Andrzej K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Tolle Pasta, die bei Kindern in Tomatensuppe

Tolle Pasta, die bei Kindern in Tomatensuppe sehr beliebt ist.

20 February 2026 08:33

Karl B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Nachdem man hier weiß um welchen Dinkel

Nachdem man hier weiß um welchen Dinkel es sich handeltund wie er angebaut wird finde ich das Preis-Leistungsverhältnis sehr gut. Trifft für alle Denkmalprodukte der Firma Bingo zu.

22 January 2026 08:52

Kurt-G. M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Darf in der Vorratskammer niemehr fehlen.

Einfach nur lecker und sehr gut bekömmlich.

22 January 2026 08:33

Petra S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Einfach nur grandios

Der Geschmack und Qualität ist hervorragend

21 January 2026 21:44

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker und schnell zubereitet

In nur 13 Minuten zubereitet - schmeckt lecker, klebt nicht, weicht nicht auf, im Gegensatz zu manchen Dinkel-Teigwaren, die man in Drogeriemärkten kaufen kann. Insofern sehr gutes Preis-Leistungs-Verhältnis!

Skip product gallery

Goes well with

Spelt Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Spaghetti 500 g
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g
Spelt Egg Pasta Macaroni 4 cm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Hörnle
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g