Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Pasta Macaroni 4 cm"

Our Spelt Egg Pasta Macaroni in the practical 4 cm length is a versatile classic that's perfect for countless dishes. This 250g package contains premium tube pasta that wonderfully absorbs sauces with its shape, ensuring full flavor in every bite.

Made from the finest spelt flour from our own mill, a high fresh egg content of 30%, and a pinch of salt, these macaroni offer excellent cooking stability and a mild, delicate spelt flavor. They're ideal for classic cheese macaroni, creamy casseroles, hearty stews, or as a delicious side dish with vegetable and meat dishes.

At a glance:

  • 250g package
  • Short tube pasta (4 cm length)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for casseroles, stews and creamy sauces
  • Good cooking stability and versatile use
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh egg (egg content 30 %) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3,8 g
of which saturated fatty acids1,3 g
Carbohydrates57,8 g
of which sugars1,1 g
Protein15,8 g
Salt0,68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

8 of 8 reviews

Average rating of 4.8 out of 5 stars


88%

13%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


8 reviews

1 October 2026 23:19

Elke B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Perfekte Nudeln - besser geht nicht!

Nudeln der Extraklasse! Geschmack ist perfekt - wir lieben sie!

1 October 2026 05:33

Andrzej K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Großartiges Produkt. Ausgezeichnet.

Großartiges Produkt. Ausgezeichnet.

30 September 2026 19:36

Franz D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

20 May 2026 20:43

Bruno S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Zum Schlürfen geeignet

Eine Alternative für Hackfleischgerichte

15 May 2026 04:25

Antje B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

weiter so ,einfach und lecker

weiter so ,einfach und lecker

16 February 2026 16:48

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Beste Nudeln klare Kaufempfehlung

Dürfen nicht ausgehen, immer im Vorrat zu Hause.

8 February 2026 17:56

Doris P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Einfach lecker!

Leckere und sättigende Nudeln

21 January 2026 22:04

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Kochfest, schnell zubereitet

In nur 8 Minuten zubereitet - schmeckt lecker, klebt nicht, weicht nicht auf, im Gegensatz zu manchen Dinkel-Teigwaren, die man in Drogeriemärkten kaufen kann. Insofern sehr gutes Preis-Leistungs-Verhältnis!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Pasta Penne
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Hörnle
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Radiatori
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g