Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Pasta Hörnle"

Our Spelt Egg Pasta Hörnle are a beloved classic for young and old. This 250g pack contains the characteristic curved tube pasta that excellently absorbs sauces with its shape and enriches every dish.

Made from finest spelt flour from our own mill, a high egg content of 30% fresh egg and a pinch of salt, these Hörnle offer good cooking stability and a mild, pleasant spelt flavor. They are versatile: as a warming soup ingredient, in fresh pasta salads, creamy casseroles or as a delicious side dish with meat, fish and vegetables.

At a glance:

  • 250g pack
  • Classic elbow shape
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Versatile for soups, salads, casseroles and side dishes
  • Good cooking stability
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh egg (egg content 30 %) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

1 October 2026 05:29

Andrzej K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wie immer hervorragend.

Wie immer hervorragend.

30 September 2026 19:34

Franz D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bestell schon seid mehreren Jahren Quält einfach

Bestell schon seid mehreren Jahren Quält einfach top

29 July 2026 18:42

Edith B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut für Nudelsalat

Gut für Rindfleischeintopf

17 July 2026 12:11

Otto . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sind absolut meine Lieblingsnudeln.

sehr gute gleichbleibende Qualitat . wird beim kochen nicht so schnell klebrig. sehr gut verträglich. Preis ist ok.

15 May 2026 04:17

Antje B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr lecker Form super

Sehr lecker Form super

16 February 2026 16:43

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Beste Nudeln klare Kaufempfehlung

Bestes Nudeln ever, guter Geschmack, jeden Cent wert.

21 January 2026 21:43

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker und schnell zubereitet

In nur 8 Minuten zubereitet - schmeckt lecker, klebt nicht, im Gegensatz zu manchen Dinkel-Teigwaren, die man in Drogeriemärkten kaufen kann. Insofern sehr gutes Preis-Leistungs-Verhältnis!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Pasta Macaroni 4 cm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Pasta Hörnle
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Fork Spaghetti
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g