Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Spelt Risotto Side Dish

Ingredients

  • 250 g Spelt Kernotto
  • 1 shallot, finely diced
  • Sunflower oil
  • A splash of white wine
  • Grated Parmesan cheese
  • 400 ml vegetable broth
  • 200 g mixed vegetables, diced and steamed (e.g., zucchini, bell peppers, or carrots)

Preparation

  1. Sauté: In a pan, gently sauté the finely diced shallots in sunflower oil until translucent.
  2. Toast & Deglaze: Add the Spelt Kernotto to the pan and toast it briefly. Deglaze with a splash of white wine, allowing it to evaporate slightly.
  3. Simmer: Gradually add the vegetable broth one ladle at a time, stirring constantly. Allow the liquid to be absorbed before adding more.
  4. Finish: Shortly before the Kernotto is cooked through, stir in the previously steamed vegetable dice. Bind everything together with a handful of grated Parmesan for a creamy finish.

Properties: Short cooking time, Nutritious, Savoury, Aromatic, Wholesome

Ingredients

  • 250 g Spelt Kernotto
  • 1 shallot, finely diced
  • Sunflower oil
  • A splash of white wine
  • Grated Parmesan cheese
  • 400 ml vegetable broth
  • 200 g mixed vegetables, diced and steamed (e.g., zucchini, bell peppers, or carrots)

Preparation

  1. Sauté: In a pan, gently sauté the finely diced shallots in sunflower oil until translucent.
  2. Toast & Deglaze: Add the Spelt Kernotto to the pan and toast it briefly. Deglaze with a splash of white wine, allowing it to evaporate slightly.
  3. Simmer: Gradually add the vegetable broth one ladle at a time, stirring constantly. Allow the liquid to be absorbed before adding more.
  4. Finish: Shortly before the Kernotto is cooked through, stir in the previously steamed vegetable dice. Bind everything together with a handful of grated Parmesan for a creamy finish.

Properties: Short cooking time, Nutritious, Savoury, Aromatic, Wholesome

Skip product gallery

Ingredients

Virita Rose Dew
€29.90 
(€498.33/l)
60 ml
Caraway Tea
€2.40 
(€48.00/kg)
50 g
Brown Millet
€4.90 
(€9.80/kg)
500 g