Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Apple fritters

Ingredients

  • 3 large apples (preferably Boskoop)
  • 150 g Light Spelt Flour (Dinkelmehl hell)

Preparation

  1. Prepare the apples: Peel the apples, remove the cores, and cut them into 1 cm thick slices. Drizzle immediately with lemon juice.
  2. Make the batter: Whisk the milk thoroughly with the salt, eggs, and raw cane sugar. Gradually add the flour mixed with the cream of tartar baking powder and whisk until you have a smooth batter.
  3. Fry until golden: Dip the apple slices into the batter and fry them in hot sunflower oil until they are golden brown on both sides.
  4. Serve: Briefly place the beignets on paper towels to absorb excess oil. Serve while warm, dusted with the cinnamon and sugar mixture.

Tip: A scoop of vanilla ice cream goes perfectly with this! ;-)

Ingredients

  • 3 large apples (preferably Boskoop)
  • 150 g Light Spelt Flour (Dinkelmehl hell)

Preparation

  1. Prepare the apples: Peel the apples, remove the cores, and cut them into 1 cm thick slices. Drizzle immediately with lemon juice.
  2. Make the batter: Whisk the milk thoroughly with the salt, eggs, and raw cane sugar. Gradually add the flour mixed with the cream of tartar baking powder and whisk until you have a smooth batter.
  3. Fry until golden: Dip the apple slices into the batter and fry them in hot sunflower oil until they are golden brown on both sides.
  4. Serve: Briefly place the beignets on paper towels to absorb excess oil. Serve while warm, dusted with the cinnamon and sugar mixture.

Tip: A scoop of vanilla ice cream goes perfectly with this! ;-)

Skip product gallery

Ingredients

Spelt Flour Light
€2.75 
(€2.75/kg)
Spelt Flour Light
€12.40 
(€2.48/kg)
Spelt Flour Light
€55.80 
(€2.23/kg)
Ancient Rock Salt with Herbs Shaker
€3.40 
(€13.60/kg)
250 g
Organic Cream of Tartar Baking Powder
€1.05 
(€12.50/kg)
4x21 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g