Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Binzen's Soup Dumplings

Ingredients

Preparation

  1. Mix the base: Cream the butter until light and fluffy. Stir in the quark, eggs, and fine spelt flakes.
  2. Let it swell: Allow the mixture to rest and swell for approximately 20 minutes. This is important for the consistency of the dumplings.
  3. Shape and cook: Using two teaspoons, shape the mixture into small dumplings. Drop them into simmering "Hildegard-Klare-Delikatess-Suppe" (clear broth) and let them steep for about 20 minutes (do not boil vigorously).

Ingredients

Preparation

  1. Mix the base: Cream the butter until light and fluffy. Stir in the quark, eggs, and fine spelt flakes.
  2. Let it swell: Allow the mixture to rest and swell for approximately 20 minutes. This is important for the consistency of the dumplings.
  3. Shape and cook: Using two teaspoons, shape the mixture into small dumplings. Drop them into simmering "Hildegard-Klare-Delikatess-Suppe" (clear broth) and let them steep for about 20 minutes (do not boil vigorously).
Skip product gallery

Ingredients

Fine Spelt Flakes
€2.85 
(€2.85/kg)
Fine Spelt Flakes
€10.30 
(€2.58/kg)
Fine Spelt Flakes
€44.55 
(€2.23/kg)
Ground Nutmeg
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g