Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Chestnut Spelt Semolina Dumplings

Ingredients

  • 250 g Sweet Chestnut Flour
  • 300 g Spelt Semolina
  • 3 tbsp chopped almonds
  • 3 tbsp chopped sunflower seeds
  • 80 g grated Parmesan cheese
  • 2 cloves of garlic, finely minced
  • 1 bunch of parsley, chopped 
  • 1 tsp nutmeg
  • 1 tsp salt

Preparation

  1. Mix the base: In a large bowl, combine the sweet chestnut flour and the spelt semolina. Create a well in the center.
  2. Form the dough: Add the remaining ingredients (herbs, garlic, cheese, seeds, and spices) into the well. Knead everything together until a smooth, light dough forms.
  3. Shape: Divide the dough into apple-sized portions. Roll each piece into finger-thick ropes and cut them into 2 cm long segments. Roll these segments into small dumplings (Klößchen).
  4. Cook: Drop the dumplings into simmering salted water and cook for approximately 10 minutes. Drain well before serving.

Properties: Savoury, Nutritious, Hearty, Aromatic, Wholesome

Ingredients

  • 250 g Sweet Chestnut Flour
  • 300 g Spelt Semolina
  • 3 tbsp chopped almonds
  • 3 tbsp chopped sunflower seeds
  • 80 g grated Parmesan cheese
  • 2 cloves of garlic, finely minced
  • 1 bunch of parsley, chopped 
  • 1 tsp nutmeg
  • 1 tsp salt

Preparation

  1. Mix the base: In a large bowl, combine the sweet chestnut flour and the spelt semolina. Create a well in the center.
  2. Form the dough: Add the remaining ingredients (herbs, garlic, cheese, seeds, and spices) into the well. Knead everything together until a smooth, light dough forms.
  3. Shape: Divide the dough into apple-sized portions. Roll each piece into finger-thick ropes and cut them into 2 cm long segments. Roll these segments into small dumplings (Klößchen).
  4. Cook: Drop the dumplings into simmering salted water and cook for approximately 10 minutes. Drain well before serving.

Properties: Savoury, Nutritious, Hearty, Aromatic, Wholesome

Skip product gallery

Ingredients

Sweet Chestnut Flour
€7.20 
(€14.40/kg)
500 g
Whole Nutmeg
€3.95 
(€131.67/kg)
30 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g