Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Sweet Spelt Groats

Ingredients

  • 250 g Spelt Groats
  • 1 l milk
  • 2 tbsp butter
  • 2 tbsp raw cane sugar
  • Cinnamon, Nutmeg, Cloves
  • 1 pinch of salt
  • 500 g apple or quince compote

Preparation

  1. Cook: Bring the milk and a pinch of salt to a boil. Stir in the spelt groats and let the mixture simmer gently for about 10 minutes.
  2. Swell: Remove the pot from the heat and allow the groats to swell and thicken for another 15 minutes.
  3. Refine: Melt the butter in a small pan. Pour the hot butter over the cooked groats and sprinkle generously with sugar and cinnamon.
  4. Serve: Serve the warm spelt groats immediately, accompanied by fresh apple or quince compote.

Properties: High in fibre, Nutritious, Wholesome, Mild, Savoury (Sweet-Savoury), Aromatic

Ingredients

  • 250 g Spelt Groats
  • 1 l milk
  • 2 tbsp butter
  • 2 tbsp raw cane sugar
  • Cinnamon, Nutmeg, Cloves
  • 1 pinch of salt
  • 500 g apple or quince compote

Preparation

  1. Cook: Bring the milk and a pinch of salt to a boil. Stir in the spelt groats and let the mixture simmer gently for about 10 minutes.
  2. Swell: Remove the pot from the heat and allow the groats to swell and thicken for another 15 minutes.
  3. Refine: Melt the butter in a small pan. Pour the hot butter over the cooked groats and sprinkle generously with sugar and cinnamon.
  4. Serve: Serve the warm spelt groats immediately, accompanied by fresh apple or quince compote.

Properties: High in fibre, Nutritious, Wholesome, Mild, Savoury (Sweet-Savoury), Aromatic

Skip product gallery

Ingredients

Spelt Groats
€2.90 
(€2.90/kg)
Spelt Groats
€13.05 
(€2.61/kg)
Spelt Groats
€58.75 
(€2.35/kg)
Organic Demerara Raw Cane Sugar
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g
Raw Cane Sugar
€4.70 
(€4.70/kg)
1 kg
Ceylon Cinnamon Ground
€2.90 
(€58.00/kg)
50 g
Ground Nutmeg
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Ground Cloves Powder
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g