Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Baby Food

Ingredients

  • 100 ml fennel tea
  • 1 tsp (3 g) Spelt Micro-Flour or Spelt Instant Flakes
  • 1 Msp. Bertramwurzelpulver
  • ½ Fencheltablette gepulvert
  • 100 ml Vollmilch

Preparation

To be used as an alternative or supplement to breast milk. This recipe creates a smooth 3% spelt gruel.

  1. Cook: Combine all ingredients in a small pot. Bring briefly to a boil while stirring constantly.
  2. Refine: To ensure the smoothest consistency for the infant, pass the mixture through a fine sieve after cooking.
  3. Dosage: From the 2nd week of life, increase the amount of spelt micro-flour to 5 g. You may also switch to spelt instant flakes at this stage.
  4. Storage: A full day's ration can be prepared at once and stored in the refrigerator. Always warm the required portion to body temperature before feeding.

Properties: Mild, Wholesome, Nutritious, Savoury

Ingredients

  • 100 ml fennel tea
  • 1 tsp (3 g) Spelt Micro-Flour or Spelt Instant Flakes
  • 1 Msp. Bertramwurzelpulver
  • ½ Fencheltablette gepulvert
  • 100 ml Vollmilch

Preparation

To be used as an alternative or supplement to breast milk. This recipe creates a smooth 3% spelt gruel.

  1. Cook: Combine all ingredients in a small pot. Bring briefly to a boil while stirring constantly.
  2. Refine: To ensure the smoothest consistency for the infant, pass the mixture through a fine sieve after cooking.
  3. Dosage: From the 2nd week of life, increase the amount of spelt micro-flour to 5 g. You may also switch to spelt instant flakes at this stage.
  4. Storage: A full day's ration can be prepared at once and stored in the refrigerator. Always warm the required portion to body temperature before feeding.

Properties: Mild, Wholesome, Nutritious, Savoury

Skip product gallery

Ingredients

Organic Balsam Fennel Tea
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Spelt Instant Flakes
€4.50 
(€4.50/kg)
Spelt Instant Flakes
€16.20 
(€4.05/kg)
Spelt Instant Flakes
€72.90 
(€3.65/kg)
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Organic Fennel Tea Bags
€2.20 
(€44.00/kg)
50 g