Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Classic Spelt Couscous Salad

Ingredients

  • 150 g Spelt Couscous
  • 300 ml chicken or vegetable broth
  • 3 small onions, finely chopped
  • 1 clove of garlic, finely chopped
  • 1 bunch flat-leaf parsley, chopped
  • Juice of 1-2 lemons
  • 3 tbsp sunflower oil
  • 1 tsp Wild Thyme powder
  • 2 pinches Fenugreek powder
  • Salt and Pepper

Preparation

  1. Infuse the Couscous: Gently sauté the onions and garlic in oil. Add the spelt couscous and pour over the hot broth. Season with salt and pepper to taste. Bring to a brief boil, then cover and let it steep for about 6 minutes.
  2. Mix the Salad: Once the couscous has cooled down, combine it with the lemon juice, chopped parsley, wild thyme, and fenugreek. Mix everything thoroughly.
  3. Finishing touches: Taste again and adjust the seasoning if necessary. The salad should remain nicely moist and vibrant.

Ingredients

  • 150 g Spelt Couscous
  • 300 ml chicken or vegetable broth
  • 3 small onions, finely chopped
  • 1 clove of garlic, finely chopped
  • 1 bunch flat-leaf parsley, chopped
  • Juice of 1-2 lemons
  • 3 tbsp sunflower oil
  • 1 tsp Wild Thyme powder
  • 2 pinches Fenugreek powder
  • Salt and Pepper

Preparation

  1. Infuse the Couscous: Gently sauté the onions and garlic in oil. Add the spelt couscous and pour over the hot broth. Season with salt and pepper to taste. Bring to a brief boil, then cover and let it steep for about 6 minutes.
  2. Mix the Salad: Once the couscous has cooled down, combine it with the lemon juice, chopped parsley, wild thyme, and fenugreek. Mix everything thoroughly.
  3. Finishing touches: Taste again and adjust the seasoning if necessary. The salad should remain nicely moist and vibrant.
Skip product gallery

Ingredients

Spelt Couscous (Organic)
€3.95 
(€7.90/kg)
500 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g