Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Spelt Beetroot Salad

Ingredients

  • 4 tbsp cooked Spelt Kernels (Dinkelkörner – see basic recipe)
  • 200 g cottage cheese
  • 150 g cooked beetroot
  • 1 tbsp horseradish
  • 1 tbsp chopped herbs (lemon balm, fennel greens, parsley)
  • 2 tbsp lemon juice
  • Salt, Wild Thyme (Quendel), Bertram, Galangal (Galgant)
  • 1 pinch of Cubeb Pepper
  • 1 tart apple for garnish

Preparation

  1. Mix the base: Using two forks, loosely combine the cottage cheese and the cooked spelt kernels.
  2. Incorporate vegetables: Peel and finely grate the cooked beetroot. Carefully fold the grated beetroot, horseradish, and chopped herbs into the cheese and grain mixture.
  3. Season: Season to taste with lemon juice, salt, and the Hildegard spices (Wild Thyme, Bertram, Galangal, and Cubeb Pepper).
  4. Garnish and serve: Wash the apple, remove the core, and cut it into fine slices or cubes. Briefly steam the apple pieces until slightly softened, then use them to garnish the salad. Serve immediately.

Properties: Aromatic, Nutritious, Wholesome, Fruity, Savoury

Ingredients

  • 4 tbsp cooked Spelt Kernels (Dinkelkörner – see basic recipe)
  • 200 g cottage cheese
  • 150 g cooked beetroot
  • 1 tbsp horseradish
  • 1 tbsp chopped herbs (lemon balm, fennel greens, parsley)
  • 2 tbsp lemon juice
  • Salt, Wild Thyme (Quendel), Bertram, Galangal (Galgant)
  • 1 pinch of Cubeb Pepper
  • 1 tart apple for garnish

Preparation

  1. Mix the base: Using two forks, loosely combine the cottage cheese and the cooked spelt kernels.
  2. Incorporate vegetables: Peel and finely grate the cooked beetroot. Carefully fold the grated beetroot, horseradish, and chopped herbs into the cheese and grain mixture.
  3. Season: Season to taste with lemon juice, salt, and the Hildegard spices (Wild Thyme, Bertram, Galangal, and Cubeb Pepper).
  4. Garnish and serve: Wash the apple, remove the core, and cut it into fine slices or cubes. Briefly steam the apple pieces until slightly softened, then use them to garnish the salad. Serve immediately.

Properties: Aromatic, Nutritious, Wholesome, Fruity, Savoury

Skip product gallery

Ingredients

Spelt Kernels
€2.50 
(€2.50/kg)
Spelt Kernels
€11.25 
(€2.25/kg)
Spelt Kernels
€47.00 
(€1.88/kg)
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Cubeb Pepper Whole
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g