Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Spelt Fasting Broth

Ingredients

Serves two
  • 1 l water
  • 2 tbsp Spelt Semolina
  • 300 g finely chopped vegetables (e.g., fennel, green beans, carrots, celery, parsley root)
  • Chopped herbs (parsley, mugwort/Beifuß, ground ivy/Gundelrebe, lovage/Liebstöckel)
  • Bertram, Galangal, Nutmeg
  • 1 pinch of salt

Preparation

  1. Cook the vegetables: Steam the finely chopped vegetables in an open pot with a small amount of water until tender. Once cooked, puree the vegetables thoroughly.
  2. Prepare the semolina base: In a separate pot, bring 1 l of water to a boil. Stir in the spelt semolina and let it simmer for about 5 minutes.
  3. Combine: Add the pureed vegetables to the semolina water and bring to a brief boil again.
  4. Season: Add the herbs and spices (Bertram, Galangal, Nutmeg) and season to taste with a pinch of salt.

Ingredients

Serves two
  • 1 l water
  • 2 tbsp Spelt Semolina
  • 300 g finely chopped vegetables (e.g., fennel, green beans, carrots, celery, parsley root)
  • Chopped herbs (parsley, mugwort/Beifuß, ground ivy/Gundelrebe, lovage/Liebstöckel)
  • Bertram, Galangal, Nutmeg
  • 1 pinch of salt

Preparation

  1. Cook the vegetables: Steam the finely chopped vegetables in an open pot with a small amount of water until tender. Once cooked, puree the vegetables thoroughly.
  2. Prepare the semolina base: In a separate pot, bring 1 l of water to a boil. Stir in the spelt semolina and let it simmer for about 5 minutes.
  3. Combine: Add the pureed vegetables to the semolina water and bring to a brief boil again.
  4. Season: Add the herbs and spices (Bertram, Galangal, Nutmeg) and season to taste with a pinch of salt.
Skip product gallery

Ingredients

Spelt Semolina
€3.05 
(€3.05/kg)
Spelt Semolina
€13.75 
(€2.75/kg)
Spelt Semolina
€61.90 
(€2.48/kg)
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Whole Nutmeg
€3.95 
(€131.67/kg)
30 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g