Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Grandma's Habermus Cake

Ingredients

  • 5 eggs
  • 300 g Spelt Flour Type 630
  • 200 g Habermus
  • 200 g butter
  • 250 g sugar
  • 125 g ground hazelnuts or almonds
  • 100 g sultanas
  • 1 tbsp cocoa powder
  • 1 tsp cinnamon
  • 1 pinch of cloves
  • 1 packet vanilla sugar
  • 1 packet baking powder
  • 125 ml milk
  • 1 large apple, chopped/shredded

Preparation

  1. Cream the base: In a large bowl, cream together the butter, sugar, and eggs until frothy and light.
  2. Combine ingredients: Gradually add the spelt flour, Habermus, nuts, cocoa, and all spices. Pour in the milk and continue mixing.
  3. Fold in the fruit: Gently fold in the sultanas and the shredded apple pieces.
  4. Bake: Pour the batter into a greased loaf pan. Bake at 180 °C for approximately 45 minutes until golden brown and a skewer comes out clean.

Properties: Loaf shape, Juicy, Aromatic, Nutritious, Wholesome, Savoury (Sweet-Savoury)

Ingredients

  • 5 eggs
  • 300 g Spelt Flour Type 630
  • 200 g Habermus
  • 200 g butter
  • 250 g sugar
  • 125 g ground hazelnuts or almonds
  • 100 g sultanas
  • 1 tbsp cocoa powder
  • 1 tsp cinnamon
  • 1 pinch of cloves
  • 1 packet vanilla sugar
  • 1 packet baking powder
  • 125 ml milk
  • 1 large apple, chopped/shredded

Preparation

  1. Cream the base: In a large bowl, cream together the butter, sugar, and eggs until frothy and light.
  2. Combine ingredients: Gradually add the spelt flour, Habermus, nuts, cocoa, and all spices. Pour in the milk and continue mixing.
  3. Fold in the fruit: Gently fold in the sultanas and the shredded apple pieces.
  4. Bake: Pour the batter into a greased loaf pan. Bake at 180 °C for approximately 45 minutes until golden brown and a skewer comes out clean.

Properties: Loaf shape, Juicy, Aromatic, Nutritious, Wholesome, Savoury (Sweet-Savoury)

Skip product gallery

Ingredients

Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)
Spelt Flour Type 630
€11.25 
(€2.25/kg)
Spelt Flour Type 630
€50.65 
(€2.03/kg)
Spelt Porridge
€2.90 
(€2.90/kg)
Spelt Porridge
€10.45 
(€2.61/kg)
Spelt Porridge
€47.05 
(€2.35/kg)
Raw Cane Sugar
€4.70 
(€4.70/kg)
1 kg
Roasted & Ground Almonds
€5.80 
(€46.40/kg)
125 g
Sultanas
€4.85 
(€9.70/kg)
500 g
Ceylon Cinnamon Ground
€2.90 
(€58.00/kg)
50 g
Ground Cloves Powder
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g
Organic Bourbon Vanilla Sugar 2x8 g
€2.60 
(€162.50/kg)
2x8 g
Organic Cream of Tartar Baking Powder
€1.05 
(€12.50/kg)
4x21 g