Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Savory Bread Spread

Ingredients

  • 3 onions, diced
  • 100 g butter
  • 1 cube fresh yeast
  • ¼ l vegetable broth
  • 100 g Whole Grain Spelt Flour
  • 2 tsp wine vinegar
  • 1 tbsp marjoram
  • 2 tsp thyme
  • 1 pinch each of cinnamon, clove powder, and nutmeg
  • 3 pinches of black pepper
  • tsp each of Galangal (Galgant), Bertram, and Wild Thyme (Quendel)

Preparation

  1. Sauté: Gently sauté the diced onions in 50 g of butter until they are light golden brown.
  2. Dissolve the yeast: Crumble the fresh yeast over the onions and stir until the yeast has completely dissolved.
  3. Thicken: Add the vegetable broth and the whole grain spelt flour. Bring the mixture to a boil while stirring constantly to create a smooth base.
  4. Emulsify: Stir in the remaining 50 g of butter until melted and combined. Remove from heat and allow the mixture to cool.
  5. Season: Once cooled, thoroughly mix in the vinegar, herbs, and the aromatic Hildegard spices. Season to taste.
  6. Store: Fill into a screw-top jar and keep refrigerated for the best flavor and shelf life.

Properties: Savoury, Aromatic, Hearty, High in fibre, Vollkorn, Nutritious

Ingredients

  • 3 onions, diced
  • 100 g butter
  • 1 cube fresh yeast
  • ¼ l vegetable broth
  • 100 g Whole Grain Spelt Flour
  • 2 tsp wine vinegar
  • 1 tbsp marjoram
  • 2 tsp thyme
  • 1 pinch each of cinnamon, clove powder, and nutmeg
  • 3 pinches of black pepper
  • tsp each of Galangal (Galgant), Bertram, and Wild Thyme (Quendel)

Preparation

  1. Sauté: Gently sauté the diced onions in 50 g of butter until they are light golden brown.
  2. Dissolve the yeast: Crumble the fresh yeast over the onions and stir until the yeast has completely dissolved.
  3. Thicken: Add the vegetable broth and the whole grain spelt flour. Bring the mixture to a boil while stirring constantly to create a smooth base.
  4. Emulsify: Stir in the remaining 50 g of butter until melted and combined. Remove from heat and allow the mixture to cool.
  5. Season: Once cooled, thoroughly mix in the vinegar, herbs, and the aromatic Hildegard spices. Season to taste.
  6. Store: Fill into a screw-top jar and keep refrigerated for the best flavor and shelf life.

Properties: Savoury, Aromatic, Hearty, High in fibre, Vollkorn, Nutritious

Skip product gallery

Ingredients

Organic Yeast
€0.80 
(€88.89/kg)
9 g
Spelt Wholemeal Flour
€2.75 
(€2.75/kg)
Spelt Wholemeal Flour
€12.40 
(€2.48/kg)
Spelt Wholemeal Flour
€54.70 
(€2.19/kg)
Ceylon Cinnamon Ground
€2.90 
(€58.00/kg)
50 g
Ground Cloves Powder
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g
Ground Nutmeg
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g