Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Almond Casserole

Ingredients

  • 75 g almonds
  • 75 g butter
  • 125 g Spelt Flour Type 630
  • 1 pinch of salt
  • 1 l milk
  • 100 g whole cane sugar
  • 5 eggs
  • Grated lemon zest

Preparation

  1. Prepare the base: Whisk the spelt flour with the milk and salt until smooth. Bring the mixture to a boil while stirring constantly, then allow it to cool completely.
  2. Prepare the almonds: Blanch the almonds by placing them in boiling water briefly, then rinsing with cold water to peel off the skins. Grind the peeled almonds finely.
  3. Mix: Separate the eggs. Stir the egg yolks, ground almonds, butter, whole cane sugar, and lemon zest into the cooled flour mixture.
  4. Fold and bake: Beat the egg whites until stiff peaks form and gently fold them into the batter. Pour the mixture into a greased baking dish.
  5. Finish: Bake at medium heat (approx. 180°C) for about 50 minutes until golden and firm.

Properties: Mild, Nutritious, Aromatic, Savoury (Sweet-Savoury), Wholesome

Ingredients

  • 75 g almonds
  • 75 g butter
  • 125 g Spelt Flour Type 630
  • 1 pinch of salt
  • 1 l milk
  • 100 g whole cane sugar
  • 5 eggs
  • Grated lemon zest

Preparation

  1. Prepare the base: Whisk the spelt flour with the milk and salt until smooth. Bring the mixture to a boil while stirring constantly, then allow it to cool completely.
  2. Prepare the almonds: Blanch the almonds by placing them in boiling water briefly, then rinsing with cold water to peel off the skins. Grind the peeled almonds finely.
  3. Mix: Separate the eggs. Stir the egg yolks, ground almonds, butter, whole cane sugar, and lemon zest into the cooled flour mixture.
  4. Fold and bake: Beat the egg whites until stiff peaks form and gently fold them into the batter. Pour the mixture into a greased baking dish.
  5. Finish: Bake at medium heat (approx. 180°C) for about 50 minutes until golden and firm.

Properties: Mild, Nutritious, Aromatic, Savoury (Sweet-Savoury), Wholesome

Skip product gallery

Ingredients

Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)
Spelt Flour Type 630
€11.25 
(€2.25/kg)
Spelt Flour Type 630
€50.65 
(€2.03/kg)
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Roasted & Ground Almonds
€5.80 
(€46.40/kg)
125 g
Whole Cane Sugar Sucanat
€3.70 
(€9.25/kg)
400 g
Organic Grated Lemon Zest
€1.30 
(€86.67/kg)
15 g