Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Spelt Couscous with Pumpkin

Ingredients

  • 150 g Spelt Couscous
  • 350 ml vegetable broth
  • 2 small onions, finely chopped
  • 1 clove of garlic, finely chopped
  • 3 tbsp sunflower oil
  • Salz and pepper
  • 2 pinches of Bertram powder
  • 2 tbsp sesame seeds, lightly toasted
  • 300 g pumpkin, finely diced (Hokkaido or Butternut)
  • 1 tbsp icing sugar
  • 4 tbsp balsamic vinegar
  • 1/8 l water
  • 1 star anise
  • 1 tbsp honey
  • 1 tsp fresh galangal (finely diced) or galangal root powder
Yoghurt Sauce:
  • 100 g yoghurt
  • A splash of cream
  • Lemon juice
  • Salt and pepper
  • Sugar
For Garnish: 2 tbsp pumpkin seeds, lightly toasted and chopped

Preparation

  1. Prepare the Couscous: Gently sauté the onions and garlic in oil. Add the spelt couscous, pour over the broth, and season with salt and pepper. Bring to a boil, then cover and let it sit for 6 minutes. Mix in the toasted sesame seeds.
  2. Cook the Pumpkin: Lightly caramelize the icing sugar in a pan and deglaze with balsamic vinegar and water. Add the pumpkin cubes, spices (star anise, Bertram, galangal), and honey. Simmer slowly until the pumpkin is tender but still has a slight bite.
  3. The Sauce: Whisk together the yoghurt, cream, and lemon juice. Season with salt, pepper, and a pinch of sugar.
  4. Serving: Arrange the couscous in a ring, place the pumpkin mixture in the center, and drizzle with the yoghurt sauce. Sprinkle the chopped pumpkin seeds on top. This dish is delicious both warm and cold.

Ingredients

  • 150 g Spelt Couscous
  • 350 ml vegetable broth
  • 2 small onions, finely chopped
  • 1 clove of garlic, finely chopped
  • 3 tbsp sunflower oil
  • Salz and pepper
  • 2 pinches of Bertram powder
  • 2 tbsp sesame seeds, lightly toasted
  • 300 g pumpkin, finely diced (Hokkaido or Butternut)
  • 1 tbsp icing sugar
  • 4 tbsp balsamic vinegar
  • 1/8 l water
  • 1 star anise
  • 1 tbsp honey
  • 1 tsp fresh galangal (finely diced) or galangal root powder
Yoghurt Sauce:
  • 100 g yoghurt
  • A splash of cream
  • Lemon juice
  • Salt and pepper
  • Sugar
For Garnish: 2 tbsp pumpkin seeds, lightly toasted and chopped

Preparation

  1. Prepare the Couscous: Gently sauté the onions and garlic in oil. Add the spelt couscous, pour over the broth, and season with salt and pepper. Bring to a boil, then cover and let it sit for 6 minutes. Mix in the toasted sesame seeds.
  2. Cook the Pumpkin: Lightly caramelize the icing sugar in a pan and deglaze with balsamic vinegar and water. Add the pumpkin cubes, spices (star anise, Bertram, galangal), and honey. Simmer slowly until the pumpkin is tender but still has a slight bite.
  3. The Sauce: Whisk together the yoghurt, cream, and lemon juice. Season with salt, pepper, and a pinch of sugar.
  4. Serving: Arrange the couscous in a ring, place the pumpkin mixture in the center, and drizzle with the yoghurt sauce. Sprinkle the chopped pumpkin seeds on top. This dish is delicious both warm and cold.
Skip product gallery

Ingredients

Spelt Couscous (Organic)
€3.95 
(€7.90/kg)
500 g
Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Sesame Seeds
€4.40 
(€8.80/kg)
500 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Raw Cane Sugar
€4.70 
(€4.70/kg)
1 kg