Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hildegard Clear Delicacy Soup"

Hildegard Clear Delicacy Soup: Pure Plant-Based Delight

The Hildegard Clear Delicacy Soup is a granulated broth inspired by the teachings of Hildegard of Bingen. It is purely plant-based (vegan) and provides a versatile foundation for numerous dishes.

This soup is free from hardened fats, flavor enhancers, and preservatives. It is made with sunflower oil and is deliberately without leek, cabbage, yeast, and sugar. The product is also gluten-free, lactose-free, and contains no genetically modified ingredients.

At a glance:

  • 400g package (makes approximately 80 servings)
  • Purely plant-based and vegan
  • Gluten and lactose-free
  • No flavor enhancers or preservatives

Ingredients

plant seasoning / corn starch / potato starch / rock salt / onion / sunflower oil, vegetable spice blend in varying proportions (carrot / celery / turmeric / galangal / spices / pennyroyal mint / mugwort / fennel / pyrethrum / lovage)

Average Nutritional Values per 100 ml Preparation

Energy14 kJ /3 kcal
Fat0.2 g
of which saturated fatty acids<0.1 g
Carbohydrates0.3 g
of which sugar0 g
Protein0.3 g
Salt0.9 g
Product Type: Soups & Broths
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, No added sugar, Nutritious, Savory, Short cooking time, Vegan

10 of 10 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


10 reviews

29 September 2026 18:32

Daniela L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Leckere Brühe

Die beste Brühe die ich jemals gegessen habe, ich kaufe sie seit Jahren. Vielen Dank dafür.

9 August 2026 21:40

Mareike N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Absolut empfehlenswert!!!

Eine leckere Brühe mit wertvollen Hildegardgewürzen

1 August 2026 12:12

Mirela R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Excellent!

Wir haben jetzt eine Suppe gefunden die gesund ist und lecker schmeckt!

4 May 2026 18:07

- M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ein Alleskönner

Ein Alleskönner

11 April 2026 19:16

Maria W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Seit vielen Jahren kaufe ich hier und

Seit vielen Jahren kaufe ich hier und kann nur weiterempfehlen.

29 March 2026 18:00

Gabriela S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super

Super

14 March 2026 18:25

Angelika B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker!

Lecker!

3 February 2026 16:16

Gerd P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ziehe ich der allgemeinen Brühe vor wegen

Ziehe ich der allgemeinen Brühe vor wegen dem Galgant

22 January 2026 12:27

Magdalena K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Empfehlenswert! Richtig lecker.

Empfehlenswert! Richtig lecker.

22 January 2026 11:09

Jaroslaw F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Immer wieder gerne

Ein super Natur Profukt ohne Chrmie. So kann man sich schnell eine Suppe zubereiten.

Skip product gallery

You might also like it

Herb Broth Paste
€6.00 
(€24.00/kg)
250 g
Hildegard of Bingen Brown Spelt Sauce
€9.75 
(€30.95/kg)
315 g
Garam Masala (Organic)
€4.20 
(€76.36/kg)
55 g