Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hildegard Spelt Cream Soup"

The HILDEGARD Spelt Cream Soup is characterized by its fine, purely plant-based composition – without flavor enhancers and preservatives. Specially developed according to the traditions of St. Hildegard of Bingen – consistently without leek, cabbage, yeast, sugar and with the recommended herbs and spices – for a balanced, delicious nutrition.

  • Vegan
  • purely plant-based
  • with nettle
  • without leek
Stir powder into water, bring to a boil while stirring, refine with cream — Enjoy! (360 g = 6 liters).

Ingredients

Spelt*flour / Spelt*wholemeal flour / Onion / Celery / Rock salt / Vegetable spice mixture in varying proportions (Carrots / Nettle / Garlic / Chervil / Fennel / Bertram / Wild thyme)
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 ml preparation

Energy127 kJ /30 kcal
Fat0.8 g
of which saturated fatty acids0.2 g
Carbohydrates2.4 g
of which sugars0.2 g
Protein1.3 g
Salt1.8 g
Product Type: Soups & Broths
Properties: Aromatic, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious, Organic, Savory, Short cooking time, Vegan

4 of 4 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


4 reviews

19 June 2026 10:14

Wolfgang Z. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super Mischung und gut dosierbar. Der Rest ist Geschmackssache.

Gute mischun, die einfach schmeckt. Und: Qualität hat ihren Preis!

2 May 2026 06:48

Veronika F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Einfach stimmig.

Sehr frischer Geschmack im Salat.

2 March 2026 18:09

Jutta K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super lecker und schnell gemacht!

Super lecker und schnell gemacht!

22 January 2026 16:31

Franka J. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr lecker

Sehr lecker

Skip product gallery

You might also like it

Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Hildegard of Bingen Salad Herb Seasoning Mix
€9.75 
(€27.86/kg)
350 g
Herb Broth Paste
€6.00 
(€24.00/kg)
250 g