Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hildegard of Bingen Salad Herb Seasoning Mix"

HILDEGARD Salad Herb Seasoning Mix: Natural seasoning for salads and dips. Inspired by the natural herbal teachings of Hildegard of Bingen, the HILDEGARD Salad Herb Seasoning Mix enhances dressings, vinaigrettes and dips in no time.

This high-quality blend is gluten-free, lactose-free, without artificial colors and preservatives, and free from genetically modified ingredients. Pure, unadulterated herb flavor for your table.

At a glance:

  • 350g package
  • Natural seasoning for salads and dips
  • Gluten and lactose-free
  • No preservatives

Ingredients

Rock salt / Dextrose / Corn starch / Sunflower oil / Onion / Lemon zest / Vegetable spice blend in varying proportions (Pepper / Turmeric / Galangal / Dill / Garlic / Parsley / Nettle / Celery leaves)

Average Nutritional Values per 100 g

Energy1029 kJ /243 kcal
Fat1.3 g
of which saturated fatty acids0.8 g
Carbohydrates53.4 g
of which sugars0.2 g
Protein7.6 g
Salt1.0 g
Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Savory, Short cooking time, Vegan

5 of 5 reviews

Average rating of 4.6 out of 5 stars


80%

0%

20%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


5 reviews

12 August 2026 18:03

Eugen B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ein Produkt, ohne negative Zutaten

Eine gelungene Fertigsoße mit gutem Geschmack. Und das ohne negative Zutaten.

19 June 2026 06:41

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 3 out of 5 stars

ist geschmacklich ok

mein ursprüngliches Gewürz schmeckt mir besser, aber das ist auch ok. Löst sich leider schlechter auf.

15 April 2026 17:01

Detlef R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die beste Salatkräuter-Mischung, die ich je

Die beste Salatkräuter-Mischung, die ich je probiert habe! ? Das Aroma ist unglaublich frisch, ausgewogen und verleiht jedem Salat das gewisse Etwas. Man merkt sofort die hohe Qualität der Zutaten – nichts wirkt künstlich oder überwürzt. Egal ob klassischer grüner Salat oder ausgefallenere Kreationen, diese Mischung passt einfach immer perfekt. Spart Zeit und sorgt trotzdem für einen richtig leckeren Geschmack. Klare Kaufempfehlung – werde ich definitiv wieder bestellen!

17 March 2026 10:25

Christian G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Klasse Salatsauce

Sehr schmackhafte Zutat z.B. frische Salate.

20 February 2026 09:40

Ingrid K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich bin super mit Qualität, Verarbeitung und Preis zufrieden.

Bewertung sehr gut

Skip product gallery

You might also like it

Gourmet Spelt Beer Vinegar
€7.45 
(€14.90/l)
500 ml
Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Spelt Flour Type 1050
€2.30 
(€2.30/kg)
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g