Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Spelt Sunflower Patties

Ingredients

  • 1 onion
  • 2 tbsp sunflower seeds
  • approx. 10 g butter
  • 1/2 l water
  • 1 tsp "Hildegard-Würze" with Galangal (Hildegard Seasoning)
  • 150 g Spelt Meal / Cracked Spelt
  • 2 eggs
  • Nutmeg, rock salt
  • Optional: fresh herbs
  • 1 – 2 EL tbsp whole grain breadcrumbs
  • Oil for frying

Preparation

  1. Sauté: Finely chop the onion. Sauté it together with the sunflower seeds in butter until translucent. Add the water and Hildegard seasoning, then bring to a boil.
  2. Swell: Stir in the spelt meal. Cover the pot and let the mixture swell on the lowest heat setting for about 10 minutes.
  3. Form the patties: Stir in the eggs and season with nutmeg, salt, and fresh herbs. Add the whole grain breadcrumbs until the mass reaches a consistency suitable for forming patties.
  4. Fry: Heat oil in a pan and fry the patties on both sides until golden brown and crispy.
  5. Serving tip: These patties taste excellent with a yoghurt-herb dip and fresh leaf salads.

Properties: Savoury, Hearty, High in fibre, Wholesome, Nutritious, Vollkorn

Ingredients

  • 1 onion
  • 2 tbsp sunflower seeds
  • approx. 10 g butter
  • 1/2 l water
  • 1 tsp "Hildegard-Würze" with Galangal (Hildegard Seasoning)
  • 150 g Spelt Meal / Cracked Spelt
  • 2 eggs
  • Nutmeg, rock salt
  • Optional: fresh herbs
  • 1 – 2 EL tbsp whole grain breadcrumbs
  • Oil for frying

Preparation

  1. Sauté: Finely chop the onion. Sauté it together with the sunflower seeds in butter until translucent. Add the water and Hildegard seasoning, then bring to a boil.
  2. Swell: Stir in the spelt meal. Cover the pot and let the mixture swell on the lowest heat setting for about 10 minutes.
  3. Form the patties: Stir in the eggs and season with nutmeg, salt, and fresh herbs. Add the whole grain breadcrumbs until the mass reaches a consistency suitable for forming patties.
  4. Fry: Heat oil in a pan and fry the patties on both sides until golden brown and crispy.
  5. Serving tip: These patties taste excellent with a yoghurt-herb dip and fresh leaf salads.

Properties: Savoury, Hearty, High in fibre, Wholesome, Nutritious, Vollkorn

Skip product gallery

Ingredients

Sunflower Seeds
€3.90 
(€7.80/kg)
500 g
Hildegard of Bingen Seasoning with Galangal
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Spelt Wholemeal Grit
€2.75 
(€2.75/kg)
Spelt Wholemeal Grit
€12.40 
(€2.48/kg)
Spelt Wholemeal Grit
€54.70 
(€2.19/kg)
Ground Nutmeg
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Spelt Wholemeal Breadcrumbs
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g