Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Savory Spelt Groats

Ingredients

  • 250 g Spelt Groats
  • 1 onion, finely diced
  • 3 tbsp butter
  • ¾ l vegetable broth
  • Bertram, Galangal (Galgant), Nutmeg, Cloves, Salt
Optional Variations:
  • 200 g browned onion cubes
  • 100 g chopped fresh herbs
  • 100 g toasted flaked almonds
  • 200 g peas or corn

Preparation

  1. Sauté: In a pot, sauté the diced onions in hot butter until translucent. Add the spelt groats and continue to sauté while stirring.
  2. Simmer: Deglaze with the vegetable broth and add the spices (Bertram, Galangal, Nutmeg, Cloves, and Salt). Let it simmer gently for about 10 minutes.
  3. Swell: Remove the pot from the heat and allow the groats to swell for another 15 minutes.
  4. Refine: Once cooked, fold in any of the suggested variations, such as toasted almonds or fresh herbs, to suit your taste.

Properties: Savoury, Hearty, High in fibre, Nutritious, Wholesome

Ingredients

  • 250 g Spelt Groats
  • 1 onion, finely diced
  • 3 tbsp butter
  • ¾ l vegetable broth
  • Bertram, Galangal (Galgant), Nutmeg, Cloves, Salt
Optional Variations:
  • 200 g browned onion cubes
  • 100 g chopped fresh herbs
  • 100 g toasted flaked almonds
  • 200 g peas or corn

Preparation

  1. Sauté: In a pot, sauté the diced onions in hot butter until translucent. Add the spelt groats and continue to sauté while stirring.
  2. Simmer: Deglaze with the vegetable broth and add the spices (Bertram, Galangal, Nutmeg, Cloves, and Salt). Let it simmer gently for about 10 minutes.
  3. Swell: Remove the pot from the heat and allow the groats to swell for another 15 minutes.
  4. Refine: Once cooked, fold in any of the suggested variations, such as toasted almonds or fresh herbs, to suit your taste.

Properties: Savoury, Hearty, High in fibre, Nutritious, Wholesome

Skip product gallery

Ingredients

Spelt Groats
€2.90 
(€2.90/kg)
Spelt Groats
€13.05 
(€2.61/kg)
Spelt Groats
€58.75 
(€2.35/kg)
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Ground Cloves Powder
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g
Ground Nutmeg
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g