Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Semolina Dumpling Soup

Ingredients

  • 150 ml milk
  • 15 g butter
  • ¼ tsp salt
  • 1 pinch of nutmeg
  • 50 g Spelt Semolina
  • 1 egg, beaten
  • 1 l broth (e.g., made with "Hildegard-Delikatess-Suppe")
  • Chives for garnish

Preparation

  1. Prepare the dough: Bring the milk to a boil with the butter, salt, and nutmeg. Stir in the spelt semolina and continue stirring until a thick, smooth dough forms that pulls away from the bottom of the pot.
  2. Incorporate the egg: Let the dough cool slightly, then thoroughly mix in the beaten egg until the mass is well combined.
  3. Shape and cook: Using two spoons, shape the semolina mixture into small dumplings (Nockerl) and drop them directly into the boiling broth. Reduce the heat and let them simmer gently for about 5 minutes.
  4. Serve: Garnish the hot soup with freshly chopped chives and serve immediately.

Properties: Mild, Wholesome, Nutritious, Savoury

Ingredients

  • 150 ml milk
  • 15 g butter
  • ¼ tsp salt
  • 1 pinch of nutmeg
  • 50 g Spelt Semolina
  • 1 egg, beaten
  • 1 l broth (e.g., made with "Hildegard-Delikatess-Suppe")
  • Chives for garnish

Preparation

  1. Prepare the dough: Bring the milk to a boil with the butter, salt, and nutmeg. Stir in the spelt semolina and continue stirring until a thick, smooth dough forms that pulls away from the bottom of the pot.
  2. Incorporate the egg: Let the dough cool slightly, then thoroughly mix in the beaten egg until the mass is well combined.
  3. Shape and cook: Using two spoons, shape the semolina mixture into small dumplings (Nockerl) and drop them directly into the boiling broth. Reduce the heat and let them simmer gently for about 5 minutes.
  4. Serve: Garnish the hot soup with freshly chopped chives and serve immediately.

Properties: Mild, Wholesome, Nutritious, Savoury

Skip product gallery

Ingredients

Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Whole Nutmeg
€3.95 
(€131.67/kg)
30 g
Spelt Almond Biscotti
€3.25 
(€21.67/kg)
150 g