Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0
WhatsApp Email
Spelt Sunflower Patties
Herzhaft

Spelt Sunflower Patties

Ingredients

1 onion
2 tbsp sunflower seeds
approx. 10 g butter
1/2 l water
1 tsp "Hildegard-Würze" with Galangal (Hildegard Seasoning)
150 g Spelt Meal / Cracked Spelt
2 eggs
Nutmeg, rock salt
Optional: fresh herbs
1 – 2 EL tbsp whole grain breadcrumbs
Oil for frying

Instructions

  1. Sauté: Finely chop the onion. Sauté it together with the sunflower seeds in butter until translucent. Add the water and Hildegard seasoning, then bring to a boil.
  2. Swell: Stir in the spelt meal. Cover the pot and let the mixture swell on the lowest heat setting for about 10 minutes.
  3. Form the patties: Stir in the eggs and season with nutmeg, salt, and fresh herbs. Add the whole grain breadcrumbs until the mass reaches a consistency suitable for forming patties.
  4. Fry: Heat oil in a pan and fry the patties on both sides until golden brown and crispy.
  5. Serving tip: These patties taste excellent with a yoghurt-herb dip and fresh leaf salads.
  6. Properties: Savoury, Hearty, High in fibre, Wholesome, Nutritious, Vollkorn

A recipe by Stadtmühle Geisingen – more at www.dinkel.shop/rezepte

How did you like this recipe?

Please log in to rate.


Matching products from our shop

Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Spelt Wholemeal Grit
€2.75 
(€2.75/kg)
Sunflower Seeds
€3.90 
(€7.80/kg)
500 g
Hildegard of Bingen Seasoning with Galangal
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Spelt Wholemeal Breadcrumbs
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g
Ground Nutmeg
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g