Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0
WhatsApp Email
Semolina Dumpling Soup
Herzhaft

Semolina Dumpling Soup

Ingredients

150 ml milk
15 g butter
¼ tsp salt
1 pinch of nutmeg
50 g Spelt Semolina
1 egg, beaten
1 l broth (e.g., made with "Hildegard-Delikatess-Suppe")
Chives for garnish

Instructions

  1. Prepare the dough: Bring the milk to a boil with the butter, salt, and nutmeg. Stir in the spelt semolina and continue stirring until a thick, smooth dough forms that pulls away from the bottom of the pot.
  2. Incorporate the egg: Let the dough cool slightly, then thoroughly mix in the beaten egg until the mass is well combined.
  3. Shape and cook: Using two spoons, shape the semolina mixture into small dumplings (Nockerl) and drop them directly into the boiling broth. Reduce the heat and let them simmer gently for about 5 minutes.
  4. Serve: Garnish the hot soup with freshly chopped chives and serve immediately.
  5. Properties: Mild, Wholesome, Nutritious, Savoury

A recipe by Stadtmühle Geisingen – more at www.dinkel.shop/rezepte

How did you like this recipe?

Please log in to rate.


Matching products from our shop

Spelt Almond Biscotti
€3.25 
(€21.67/kg)
150 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Whole Nutmeg
€3.95 
(€131.67/kg)
30 g